<strong></strong>Virant in Ostojić predstavila skupni policijski nadzor na meji

##IMAGE-3366249##
Notranja ministra Slovenije in Hrvaške, Gregor Virant in Ranko Ostojić, sta včeraj na mejnem prehodu Obrežje predstavila skupni slovensko-hrvaški policijski nadzor pri prestopanju meje. Omenjeni režim bo veljal, dokler sosednja država ne bo sposobna sama prevzeti policijskega nadzora schengenske meje.
Po Virantovih besedah je po vstopu Hrvaške v EU prišlo do spremembe režima na meji, ki bo veljal najmanj dve leti oz. do takrat, ko bo sosednja država sposobna sama prevzeti nadzor zunanje evropske meje. Prva sprememba je bila sicer odprava carinske kontrole na slovensko-hrvaški meji, druga pa je uvedba enkratnega ustavljanja pri njenem prehodu, je dodal.
Posledica novega režima na meji bosta hitrejši prometni pretok in poenostavitev nadzora, omenjena ureditev pa po podatkih policije sedaj velja za 33 od vseh 57 slovenskih mejnih prehodov s Hrvaško. Skupnega policijskega nadzora pa zaradi slabe prometne pretočnosti zaenkrat ne bo tudi na drugih dveh največjih mejnih prehodih, Gruškovje in Jelšane.
Sicer naj bi nova ureditev sčasoma zajela vse mejne prehode na slovensko-hrvaški meji, je še povedal Virant.
Mejni nadzor poteka na slovenski strani meje
Kot je dejal hrvaški minister Ostojić, bo na mejnih prehodih poslej manjša gneča, uvedbo novega režima na meji, pri kateri po njegovem ni bilo nobenih zapletov, pa je pripisal dosedanjemu dobremu sodelovanju policij in ministrstev z obeh strani meje.
Hrvaška policija pri vstopanju v schengenski varnostni sistem pričakuje tudi pomoč slovenskih kolegov, Hrvati pa naj bi bili sposobni schengenske obveznosti prevzeti v dveh letih, je še napovedal Ostojić.
Po besedah vodje sektorja mejne policije generalne policijske uprave Melite Močnik novi mejni nadzor poteka tako, da potniki pri vstopu v Slovenijo najprej opravijo hrvaško izstopno kontrolo in hkrati vstopno v Slovenijo ter schengenski prostor, pri izstopu iz tega pa je postopek obraten.
Sicer zaradi boljše opremljenosti slovenskih mejnih prehodov in zaupnosti podatkov schengenskega informacijskega sistema mejni nadzor poteka na slovenski strani meje. Pri sodelovanju s hrvaškimi policijskimi kolegi pa pri uvedbi novega režima po nekaj usklajevanjih ni bilo večjih zapletov, je še povedala Močnikova.
Poleg obeh ministrov sta včeraj Obrežje obiskala tudi državni sekretar ministrstva za notranje zadeve in javno upravo Boštjan Šefic ter generalni direktor policije Stanislav Veniger.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se