© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Varuhinja o primeru Gazvoda in napadu na pravno državo


lokalno
13. 5. 2008, 00.00
Posodobljeno
14:28
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

konoplja1.jpg

##IMAGE-2233852##

Odločitev MNZ, da sodne odločbe v primeru Gazvoda ne bo izvršilo, pomeni nespoštovanje sodnih odločb in s tem napad na pravno državo, je danes gladovno stavko Antona Gazvode komentirala varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik. Meni namreč, da mu je država dolžna sredstva izplačati ne glede na revizijo, ki jo je vložil MNZ.

Kot je znano, je Antona Gazvodo iz Hrušice pri Novem mestu sodišče preganjalo zaradi gojenja konoplje, trdi, da so mu brez pravne podlage dvakrat poželi navadno konopljo in ga poslovno uničili, zato od države že leta terja pravico. Svojo nedolžnost je sicer najprej dokazal v kazenskih postopkih, nato pa zaradi nastale škode tožil državo. Lani mu je ljubljansko okrožno sodišče prisodilo odškodnino, vendar denarja zaradi pritožbe države še vedno ni dobil. Naveličan večnega čakanja je začel gladovno stavkati v prostorih ministrstva v Ljubljani.

Odločitev ministrstva za notranje zadeve, da država Gazvodi ne bo nakazala sredstev v višini nad 122.600 evri, kot nalaga pravnomočna odločba sodišča, je zelo slab zgled državljankam in državljanom, meni varuhinja. "S tem država kaže, da pravnomočnih odločb državnih organov ni treba izpolniti, če se z njihovo vsebino ne strinjajo," ocenjuje.

Po njenih besedah odločbe sodne oblasti vežejo sodišča in vse druge državne organe, tudi MNZ. Ministrstvo namreč meni, da gre za zmotno odločitev sodišča, ki je odgovornost za škodo, povzročeno Gazvodi, pripisalo državi. Kot je povedala Čebašek Travnikova, ministrstvo vztraja, da je policija v navedenem primeru ravnala zakonito, pritožbeno sodišče pa je sporna dejstva po mnenju MNZ napačno interpretiralo. Zoper odločitev sodišča je zato ministrstvo vložilo revizijo in predlagalo, da z realizacijo sodbe počaka do zaključka revizijskega poročila.

"Zakon določa, da vložena revizija ne zadrži izvršitve pravnomočne sodbe," ob tem zatrjuje varuhinja. Meni namreč, da je Gazvoda do sredstev upravičen in mu je država dolžna plačati vsoto denarja. Ob tem Čebašek Travnikova predlaga postopek mediacije. Po njenem predlogu naj MNZ denar, do katerega je Gazvoda po sodni odločbi upravičen, do izvršene revizije nakaže na poseben račun.

Anton Gazvoda pa je novinarjem pred ministrstvom za notranje zadeve, kjer stavka že 20 dni, danes dejal, da napak v postopku ni bilo. Poudaril je, da so bili v sodnem postopku izvedeni vsi dokazi. Po njegovih besedah je bilo ugotovljeno, da ni kršil zakonodaje. "Pač pa je samovoljno postopala policija, ki po 6. členu uredbe o gojenju konoplje ni imela na področju gojenja konoplje nobene pristojnosti." Kot je dejal, sta imeli na tem področju pristojnosti kmetijska in fitosanitarna inšpekcija. Kmetijska inšpekcija je zapisniško ugotovila, da goji konopljo v skladu z uredbo. "Nekaj časa po tem pa mi jo je policija zasegla," je dejal.

Šel je k sodniku za prekrške, ki je, kot pravi Gazvoda, protizakonito in samovoljno odločil, da se mu konoplja zaseže in uniči. "V postopku pa se je ugotovilo, da sta sodnik za prekrške in senat za prekrške protizakonito in samovoljno odločala. Lahko bi mi prisodili samo kazen, ne pa mi zasegli konoplje," je poudaril Gazvoda.

Pojasnil je, da je imel obrt in med drugim registrirano dejavnost destilacije eteričnih olj. "Bilo je leta 1996, šlo je za iskan artikel in ker je bilo tudi dohodkovno zanimivo, sem se odločil za to," je novinarjem še povedal Gazvoda.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.