Varuhinja človekovih pravic kritično o naselju Brezje in zaporih na Dobu


Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik enkrat mesečno uraduje tudi zunaj Ljubljane - danes so jo tisti, ki menijo, da so jim pravice kratene, prvič lahko obiskali v Novem mestu.
V prostorih novomeške občine je varuhinja sprejela 11 strank oziroma pobudnikov za presojo krivic, ki naj bi se jim storile (večina se jih je dotikala delovnih razmerij), obiskala pa je tudi romsko naselje Brezje.
Na vprašanje, ali se morda Novomeščani pritožujejo tudi nad delom novomeške občinske uprave, pa je varuhinja s sodelavci omenila primer občana, ki bi želel graditi na zemljišču, ki zdaj še ni zazidljivo. Primer se vleče že nekaj let, urad varuhinje bo preveril, ali je MO NM pri tem ravnala korektno.
Zdenka Čebašek Travnik je s sodelavci v spremstvu Silva Mesojedca obiskala tudi romsko naselje Brezje, govorila z domačini ter si ogledala tamkajšnji vrtec Pikapolonica.
Stvari iz Ljubljane izgledajo drugače, kot pa na terenu, ugotavlja varuhinja človekovih pravic. ''Zdaj razumem idejo Silva Mesojedca, namreč da koncentracija romskega prebivalstva na enem mestu prinaša veliko težav,'' je povedala po obisku v Brezju, kjer se je pogovarjala tudi z Romi, ki bi želeli naselje zapustiti.
Kot smo poročali, je Silvo Mesojedec o neuspešni selitvi Draga Brajdiča iz Brezja na Brezovo Reber v žužemberški občini poročal tudi varuhinji človekovih pravic.
Urad varuhinje poleg takšnih ''terenskih'' delovanj, kot je bilo današnje v Novem mestu, med drugim pozna tudi obiske po t.i. zaprtih ustanovah, kot so zapori ali psihiatrične bolnišnice.
Razmere v največjem slovenskem zavodu za prestajanje kazni na Dobu pri Mirni na Dolenjskem je kar več dni preverjal ob koncu lanskega leta. Končno poročilo še ni izdelano, na naše vprašanje pa je Čebašek Travnikova le povedala, da so na Dobu ugotovili veliko slabosti. Ena najhujših je prenatrpanost, ki ima po njenih besedah že elemente nečloveškega ravnanja.
Ugotovili so tudi neustrezno zdravstveno oskrbo. Uprava jo sicer skuša urediti, vendar je pri tem ''napol uspešna''.
Velike so kadrovske pomanjkljivosti, premalo je usposobljenih paznikov in strokovnega osebja, ki bi zapornikom olajšali vrnitev v življenje na prostosti oziroma postopek rehabilitacije. Pred kratkim pa so po devetih letih zamenjali psihiatrinjo, kar je za zapornike zelo travmatično.
Varuhinja se danes seveda ni mogla izogniti tudi vprašanju o zadnjih dogodkih na slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve. Kot je znano, so ob uhajanju diplomatskih dokumentov v javnost uvedli preiskavo, med katero pa se je razkrilo, da so očitno prisluškovali telefonskim pogovorom diplomata Marjana Šetinca (tako naj bi tudi ugotovili, da se je pogovarjal z novinarji Dnevnika).
Na očitne kršitve njegovih pravic so med drugim takoj opozorili tako novinarji kot opozicija, Zdenka Čebašek Travnik pa je danes povedala, da se v podobnih razmerah v njenem uradu takoj sestane kolegij in poskuša vprašanje osvetliti. Danes kolegija pač ni bilo, ker je varuhinja v Novem mestu, v uradu pa vendarle sklepajo, da se dogaja nekaj, kar je ''za vse vpletene zelo neprijetno''.
V uradu varuhinje se bodo zdaj odločili, ali bodo zadevo preiskovali na lastno pobudo, če pa se bo nanj obrnil diplomat sam, jo bodo začeli obravnavati nemudoma.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Zdenka Čebašek Travnik o obisku v Brezju
Zdenka Čebašek Travnik o razmerah v zaporih na Dobu
Zdenka Čebašek Travnik o dogodkih na zunanjem ministrstvu