Telefoni zaradi Janše zvonili v prazno
OVADBE Predsedniku SDS Janezu Janši je NPU spet stopil na prste, tokrat z ovadbo zaradi domnevno spornih nepremičninskih poslov, povezanih z zemljiščem v Trenti. Tožilstvo bo najverjetneje zaradi suma, da si je predsednik SDS pridobil premoženjsko korist, zahtevalo sodno preiskavo, tudi zoper dva nekdanja direktorja gradbenih podjetij.

Policija je na tožilstvo poslala ovadbo zoper Janeza Janšo, razlog zanjo pa so domnevno sporni nepremičninski posli Janše in podjetja Imos iz leta 2005. V te naj bi bili vpleteni predsednik SDS, nekdanji direktor Imosa Branko Kastelic in nekdanji direktor Eurogradenj Klemen Gantar.
Po navedbah virov naj bi bili vsi trije akterji osumljeni kaznivih dejanj, v katerih pa naj bi bilo oškodovano podjetje Imos. Janša je 20. julija 2005 zemljišča v Trenti prodal podjetju Eurogradnje. Denar je prejel dva meseca pred prodajo, Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) pa to pojasnil kot pomoto. Denar je nato vrnil in ga pozneje znova prejel. SDS je na svoji spletni strani zapisala, da je Janša sporno posestvo v Trenti kupil leta 1992, in sicer s pomočjo denarja od izdanih knjig. Gre za parcelo na privlačni lokaciji ob Soči, le 200 metrov od obale Soče. V zagovor predsednika so zapisali še, da je Janša leta 2005 posestvo prodal, težava pa se po njihovem mnenju skriva v protikorupcijski komisiji, ki naj bi trdila, da je bilo to posestvo leta 1992 vredno več kot leta 2005.
Na KPK so zapisali, da je Janša za zemljišče prejel 130 tisoč evrov, vredno pa naj bi bilo kar desetkrat manj. Na SDS so se pri dokazu napačnih izračunov KPK oprli na izračun vrednosti zemljišča, ki ga je opravil dnevnik Finance.
Dejali so še, da je Janša doslej kot edini predsednik med parlamentarnimi strankami že decembra 2011 na spletu objavil celotno poročilo o svojem premoženjskem stanju, vključno z vsemi kupoprodajnimi pogodbami.
Ob tem pa so pozabili, da Janša prodaje zemljišča v Trenti ni prijavil v zakonskem roku, kot bi jo kot zgleden državljan moral. Želeli smo priklicati tako SDS kot Imos, a so telefoni zvonili v prazno. Tudi na elektronsko pošto do zaključka redakcije nismo prejeli nobenih odgovorov. Je pa Janša svoj gnev izlil na twitterju, zapisal je: »Toliko o neodvisnem NPU. Dušenje s postopki, ki ga je novembra napovedal žvižgač s tožilstva, se nadaljuje.« Seveda s strani SDS nismo dobili niti pojasnila, kdo po njihovem mnenju stoji za ovadbami, smo pa razbrali iz njihovega zapisa na spletni strani, da gre za zlorabo institucij pravne države v politične namene, ''žvižgač'', ki naj bi javnosti posredoval informacije v zvezi z ovadbami, pa da je politik LDS in generalni direktor vrhovnega državnega tožilstva – Boštjan Škrlec. Tudi njega smo želeli povprašati za komentar navedb SDS, a žal neuspešno. Na vrhovnem državnem tožilstvu so nam dejali, da si je vzel en dan dopusta in je nedosegljiv.

Če torej strnemo, tako Janša kot SDS ne pojasnjujeta sporne prodaje zemljišča in toka denarja, prav tako ni z besedo pojasnjeno, zakaj prodaje zemljišča ni prijavil v zakonsko določenem roku. Je pa do podrobnosti seciran po SDS-ovo napačen izračun vrednosti zemljišča, ki naj bi ga izračunala KPK, pozabili pa niso niti na obrabljeno frazo zlorabe institucij pravne države.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se