Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Svetniki so si znižali sejnine, naslednji na udaru KŠTM?


dolenjski-list
Besedilo in foto: A. K.
1. 10. 2011, 10.00
Posodobljeno
02. 10. 2011 · 10:13
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_3743.jpg
Po večurni razpravi o rebalansu in nekaj minutnem odmoru konsenza med svetniškimi skupinami očitno še ni bilo. O rebalansu bodo tako v Sevnici odločali v sredo.
img_3747.jpg
Tomaž Lisec je napovedal, da bo njihova svetniška skupina na prihodnji seji predlagala ukinitev zavoda KŠTM, v katerem naj bi bilo zaposlenih 12 ljudi.

Vroča proračunska seja, na kateri so sevniški svetniki sinoči razpravljali o tako imenovanem rebalansu B proračuna za leto 2011 oziroma njegovem zmanjšanju iz slabih 22 milijonov na 18 milijonov evrov, je minila brez glasovanja o tej točki. Zaradi številnih pomislekov in nasprotovanj iz praktično vseh svetniških skupin bodo namreč o rebalansu odločali naslednji teden. Kljub temu pa so prvi korak k varčevanju že naredili. Za 20 odst. so si namreč znižali sejnine, podobno usodo pa bodo z njimi delili tudi v svetih krajevnih skupnosti.

Če so sami že prispevali k racionalizaciji delovanja občine, pa podobne ukrepe pogrešajo na strani zaposlenih v občinski upravi in javnih zavodih.

Sejnina občinskim svetnikom, ki je prej znašala 192 evrov na sejo, bo odslej nižja. To pa po besedah vodje oddelka za finance mag. Vlaste Marn pomeni letni prihranek približno 8.400 evrov.

"Moti me, da so postavke za pomoč in razvoj gospodarstvu, ki je te pomoči nujno potrebno, zmanjšane za 70 odstotkov. Nekateri ostali proračunski porabniki pa niso zgubili niti evra. Postavke za plače občinske uprave, materialni stroški in podobno ostajajo na ravni 100 odstotkov, v nekaterih primerih so tudi višji," je bil do predlaganega rebalansa zadržan Drago Krošelj iz Zaresa.

Gospodarstvu oziroma njegovemu razvoju v Sevnici tako po sinoči predstavljenem rebalansu ostaja le še 70 tisočakov evrov, pri čemer je del tega denarja namenjen za delovanje RRA Posavje, preostanek pa za posavsko štipendijsko shemo.

Še z manj denarja oziroma s približno polovičnim zmanjšanjem se bodo očitno morala sprijazniti društva s področja kulture, športa in mladine. Bolj kot to pa je svetnike razburilo krčenje pomoči krajevnim skupnostim (KS), katerim so se že v predlogu proračuna za leto 2011 sredstva zmanjšala za približno tretjino, rebalans B pa je posegel še na področje investicij, ki naj bi bile v KS manjše za približno 25 odst.

"Predlog rebalansa bomo podprli le v primeru, če bodo postavke drugače postavljene. Krajevnim  skupnostim se absolutno ne smejo znižati sredstva, zelo verjetno pa bomo na naslednji seji predlagali ukinitev javnega zavoda za kulturo, šport, turizem in mladinske dejavnosti (KŠTM). Očitno pri tej finančni situaciji tak zavod ni prioriteta za našo občino," je napovedal Tomaž Lisec iz SDS-a.

Pred sevniškim občinskim svetom je tako očitno še ena zelo polemična seja, župan Srečko Ocvirk pa pričakuje, da bodo do srede s svetniškimi skupinami poiskali konsenz glede rebalansa.

"Proračun, ki ga predlagamo, je zelo zahteven in krči sredstva. Prilagojen je nastali situaciji ne samo v sevniški občini, pač pa tudi širše v Sloveniji in svetu. V naslednjem tednu bomo tako še enkrat poskušali poiskati tiste točke v rebalansu, pri katerih mogoče še lahko kaj spremenimo,"  je na kompromis očitno pripravljen Ocvirk, ki poudarja, da je pri zniževanju plač v občinski upravi brez moči. Njihove plače namreč določa država oziroma poseben zakon.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.