Slovesnost ob obletnici zažiga škofa Vovka





V tukajšnji stolni cerkvi je bila dopoldne spominska maša ob 60-letnici zažiga škofa Antona Vovka, ki jo je ob somaševanju škofov in duhovnikov vodil ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres. Po maši je novomeški škof Andrej Glavan pred cerkvijo blagoslovil nov doprsni kip škofa Vovka.
Kot je v pridigi poudaril Stres, se je napad nahujskane množice na bršljinski železniški postaji zgodil v času, ki ni spoštoval načela človekovih pravic. A tudi današnji čas ni imun na te kršitve. "Če bi ta načela v Sloveniji spoštovali, ne bi bilo toliko sovražnega govora in širjenja neresnic na račun katoličanov in Cerkve," je poudaril Stres.
Anton Vovk, pranečak pesnika Franceta Prešerna, se je rodil v Vrbi na Gorenjskem, po drugi svetovni vojni pa je prevzel vodenje ljubljanske škofije. Zaradi nove meddržavne ozemeljske razdelitve so mu zaupali še administraturo slovenskih delov reške in tržaško-koprske škofije, po smrti škofa Gregorija Rožmana pa so ga imenovali za ljubljanskega škofa in ga leta 1961 skupaj s škofijo povzdignili v ljubljanskega nadškofa. Leta 1963 je umrl je v Ljubljani, leta 1999 pa so izdali škofijski odlok o začetku postopka njegove beatifikacije.
"Vedno se bo kdo spozabil in šel čez mejo. A huje kot to je, če država in javno mnenje temu dajeta potuho in podporo," je dejal nadškof.
Nadškof je sicer spomnil, da je v petek minilo 60 let, odkar so na železniški postaji v Novem mestu poskusili zažgati ljubljanskega škofa Antona Vovka (1900-1963), ki je bil takrat namenjen v bližnje Stopiče na blagoslov na skrivaj postavljenih novih cerkvenih orgel. Vovk je posledice napada s hudimi opeklinami sicer preživel, napadalcev, ki jih je Stres označil za nahujskano drhal, pa niso nikoli kaznovali.
Kot je dejal Stres, se namera napadalcev samo po zaslugi velike prisebnosti in osebnega poguma škofa ni v celoti uresničila. Vovk se je rešil, vendar je zaradi poškodb tri tedne ostal na zdravljenju v bolnišnici.
Nobenega dvoma ni, da se je vse dogajalo z vednostjo in soglasjem takratne partijske oblasti, ki je dogodek izkoristila za nov moralni pritisk na škofa, naj se pokori njenim ideološkim zahtevam, je menil nadškof.
Dogodek je v nadaljevanju navezal na sedanjost in dejal, da preganjanje kristjanov ni le stvar preteklosti, saj jih vsako leto zaradi vere - predvsem v državah, kjer ne poznajo načela spoštovanja človekovih pravic - umre več deset tisoč, hkrati pa so deležni še drugih krivic.
Ob zaključku govora je nadškof Stres kristjane pozval k pokončnosti in na vseh ravneh osebnega ter družbenega življenja k pogumnemu ter požrtvovalnemu prizadevanju za zmago resnice, pravičnosti in ljubezni.
Po spominski maši je novomeški škof Andrej Glavan blagoslovil Vovkov doprsni kip, ki so ga postavili pred zvonikom novomeške stolnice sv. Nikolaja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se