Romske šolarje bodo skušali razporediti v več šol

##IMAGE-3345960##
Po nedavnem pretepu na novomeški osnovni šoli Bršljin, kjer je približno četrtina otrok iz romskih družin, so starši nekaterih učencev pozvali k rešitvi stanja s spreminjanjem šolskih okolišev. Na to so pristali tudi na občini, kjer bodo skušali romske šolarje prerazporediti po drugih novomeških osnovnih šolah.
Vodja občinskega urada za kulturo, zdravstvo in socialo Mateja Jerič je za STA povedala, da bodo svetniki Mestne občine Novo mesto na prihodnji seji občinskega sveta odločali o predlogu, da bi romske šolarje, ki sedaj obiskujejo OŠ Bršljin, v katere okrožje sodi tudi največje dolenjsko romsko naselje Žabjak, skušali enakomerno prerazporediti po preostalih novomeških osnovnih šolah.
Kot dolgoročno sistemsko rešitev na novomeški občini predlagajo preoblikovanje sedanjih šolskih okolišev oz. oblikovanje skupnih šolskih okolišev, kar je po njenih besedah tudi rešitev, ki jo predlaga uradno šolstvo.
Njihovo spreminjanje, ki bi ga morala zaradi prerazporeditve sredstev potrditi tudi vlada, bi trajalo dve do tri leta, do takrat pa nameravajo primer OŠ Bršljin reševati s postopnimi prerazporeditvami učencev, ki bodo prostovoljne oz. se bodo morali z njimi strinjati tudi starši. Prerazporejenim romskim otrokom bo občina omogočila tudi brezplačen in urejen avtobusni prevoz.
S prvimi prerazporeditvami nameravajo začeti že v novem šolskem letu, je še povedala Jeričeva.
Ravnateljica prerazporeditev podpira
S predlogom staršev in občine se strinja tudi ravnateljica OŠ Bršljin Darja Brezovar, ki je dejala, da bi ob zmanjšanju števila romskih šolarjev v šoli prišlo do njihovega boljšega vključevanja v šolsko delo in širše družbeno okolje. Sicer pa bi radi svoje otroke na druge novomeške šole prerazporedili tudi nekateri romski starši, kar jim zakonski predpisi že sedaj omogočajo, je dodala.
Stanje na šoli je ravnateljica označila za obvladljivo, omenjeni pretep pa za vrstniško prerivanje, pri katerem se pač Romi odzovejo nekoliko drugače in burneje kot njihovi vrstniki.
Opozorila je, da napihovanje zgodbe ne koristi nikomur. Slabo vpliva tudi na šolski učni proces, je še Brezovarjeva povedala za STA in hkrati Zvezo Romov za Dolenjsko pozvala, naj, če imajo Romi pomisleke glede organiziranega prevoza svojih otrok, na šolskih avtobusih za spremstvo organizira svoje pomočnike.
Miklič: Prerazporeditev ni rešitev
Predsednik Zveze Romov za Dolenjsko Bogdan Miklič pa se je na omenjeni zaplet in predlog njegove rešitve za STA odzval, da prerazporeditev romskih otrok po drugih osnovnih šolah ni rešitev.
Pri njej se pojavlja vrsta pomislekov, med katerimi je navedel odziv romskih staršev, njihovo nezaupanje in pripravljenost, da bi njihove otroke vozili v druge šole, spremembo okolja in odziv novih sošolcev, s katerimi bi prišleki verjetno težko sobivali.
Prerazporejanje otrok bi moralo potekati zgolj s privolitvijo staršev, sicer pa je rešitev navedenih težav predvsem vprašanje rednega obiskovanja pouka, vzgojnega procesa in okrepljenih naporov socialnih služb, je menil Miklič in hkrati opozoril, da ne gre vseh otrok enačiti.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se