Roman Leljak ponovno udaril po gornjeradgonskem zdravstvenem domu z očitki o "totalno netransparentnem poslovanju"
Po drami glede vodstvenega kadrovanja je radenski župan Roman Leljak na tiskovni konferenci javno obelodanil, po njegovi oceni, največjo problematiko v javnem zdravstvenem zavodu.

Zdravstveni dom Gornja Radgona po kadrovskem kaosu in političnih preigravanjih- razpis za direktorja tudi v drugo ni bil uspešen in po preobratih zavod danes kot vršilka dolžnosti direktorja vodi Marija Zrim - na desnem bregu reke Mure ostaja vroča tema. Radenski župan Roman Leljak, ki je imel že lani veliko za povedati glede poslovanja zdravstvenega doma, je ponovno sklical tiskovno konferenco s pomenljivim naslovom "Problematika Zdravstveni dom Gornja Radgona".
Sporni postopki
V sejni sobi radenske občine, ki je druga največja ustanoviteljica zdravstvenega zavoda, je opozoril na domnevno netransparentno poslovanje doma, neizvajanje javnih naročil in izvedbo investicij brez podlage v finančnem načrtu in brez soglasij vseh štirih občin ustanoviteljic. Trenutno stanje je označil kot "totalno netransparentno poslovanje".

Pri tem je ponovno spomnil na sporno sofinanciranje ultrazvoka s strani občin, čeprav je zavod tega kupil že leto pred tem in s prstom pokazal na gornjeradgonsko občino, ki namesto zavoda išče izvajalce in vodi vse investicije, čeprav bi to po njegovem moral zavod storiti sam. "Za vse investicije je zmeraj izbrano podjetje v lasti gospoda Pintariča. Zadnjih 7 let, odkar sem župan, še nikoli ni drugo podjetje delalo tam," je dejal Leljak. Pri tem je ciljal na podjetje GDO iz Gornje Radgone, ki je sodeč po javno dostopnih podatkih s strani gornjeradgonske občine od leta 2020 prejelo okoli 5,4 milijona evrov.
Kadrovanje in revizija
Kritičen je bil tudi do predlaganih investicij vodstva zavoda in pri tem dejal, da so te pravzaprav že v fazi izvedbe in to brez potrditve vseh občin. Ravno tako ni mogel mimo dogajanja okoli kadrovanja na vrh zavoda, kjer po njegovih navedbah kandidat za direktorja Miran Forjanič, ki ga, kot je zatrdil, osebno sploh ne pozna, ni dobil soglasja Občine Sveti Jurij ob Ščavnici, ker da je imel tamkajšnji župan Andrej Vrzel zagotovilo takratnega vodstva za izvedbo zobne ordinacije v kraju.

Z aktualno vršilko dolžnosti sicer, kot nam je dejal, nima težav, a meni, da mora zdravstveni dom postaviti na zdrave temelje zakonitega poslovanja. Ob tem si želi, da bi zavod dobil čim prej direktorja s polnim mandatom in "začel res služiti svojemu namenu".
Napovedal je še, da v prihodnje več ne bo podpisoval dogovorov, ki bodo narejeni šele po pričetku investicij in za takšne investicije, ki ne bodo imele podlage v finančnem načrtu ter ne bodo predhodno potrjene s strani sveta zavoda. Je pa Leljak izrazil veselje, da bo vendarle izvedena zunanja revizija poslovanja zdravstvenega doma, čeprav ne za štiriletno obdobje, kot je predlagal sam, kar je nato svet zavoda tudi potrdil, ampak le za minuli dve leti.

Je največji motiv delitev presežka?
Izvajanje župana je moč razumeti v podobni luči kot lani. Kumulativni presežek prihodkov nad odhodki gornjeradgonskega zdravstvenega doma je namreč konec lanskega leta znašal več kot 1,7 milijona evrov, ki jih namera zavod nameniti za investicijska vlaganja, med katerimi pa ni moč najti ene izmed velikih želja radenske občine. To je vzpostavitev zdravstvene postaje Radenci, za katero bo občina sama, kot je tudi dejal župan na tiskovni konferenci, namenila 300 tisoč evrov.
"Ali res potrebujemo vse to, kar je tu navedeno, ali gre za projekte na silo, s katerimi se hoče zgolj zapraviti denar na računu?," se je med drugim vprašal Leljak, ko je podvomil v naštete projekte iz zapisnika minulega sestanka županov občin ustanoviteljic z vodstvom zdravstvenega doma.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se