Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Prisluškovanje in nadzor


uk
18. 3. 2016, 16.41
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:59
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Vojaška varnostna služba Srbije (VBA) naj bi prisluškovala nekaterim političnim strankam in posameznikom, čeprav naj ne bi imela nobenih pravnih razlogov za to.

Srbske posebne enote
Facebook
Podatki o prisluškovanjih so zapisani v letnem poročilu, ki ga je pripravil varuh človekovih pravic.
Saša Janković
Facebook
Saša Janković – varuh človekovih pravic

Podatki o prisluškovanjih so zapisani v letnem poročilu, ki ga je pripravil varuh človekovih pravic Saša Janković. V delu poročila, ki se dotika policije in tajnih služb, je Janković zapisal, da se VBA izmika demokratičnemu civilnemu nadzoru, ne posreduje podatkov notranjemu nadzoru in ne posreduje podatkov, ki bi jih po zakonu morala. »V letu 2000 je VBA nadzirala aktivnosti takratne opozicije,« je navedel Saša Janković. VBA namreč uživa neomajno podporo in zaščito Momirja Stojanovića, predsednika odbora za nadzor dela tajnih služb. Momir je bil namreč direktor te agencije in je član vladajoče stranke.

NOBENIH SPREMEMB 

Petar Cvetković
Facebook
Petar Cvetković – direktor agencije VBA.

»Od leta 2015 je VBA prejela 11 priporočil, ki so bila namenjena preprečevanju nezakonitih postopkov in nepravilnosti, a v agenciji niso nobenega sprejeli,« je zapisano v poročilu. Zaradi teh nepravilnosti so poskušali tudi odstaviti direktorja VBA, a se to ni zgodilo. Nepravilnosti so našli tudi pri odpuščanju policistov. »Resorni minister je najavil odpuščanje okoli 1000 policistov, a niso mogli izbrati pravih razlogov za odpuščanje. Na koncu so za razloge navedli korupcijo v policijskih vrstah in dejstvo, da so policisti vrhunec. Po pogovorih s sindikati so z neformalnega seznama za odpuščanje izbrisali več sto imen, kar poraja sum na arbitrarnost procedure za odpuščanja,« je še zapisal varuh.

NADZOR 

V poročilu je navedeno tudi, da so našli uničeno opremo, s katero so nadzirali novinarje in druge javne osebe. Opremo naj bi uničili, ker so hoteli prikriti dokaze o nelegalnih prisluškovanjih. »Takšen nadzor je seveda protizakonit in bi zelo ogrozil svobodo medijev, in čeprav smo lahko prepričani, da je do njega prišlo, za to dokazi ne obstajajo,« je še zapisano v poročilu.

Zanimiv del poročila je še tisti, ki opisuje človeka, zaposlenega na MUP (ministrstvo za notranje zadeve). V poročilu imena ni navedenega, a naj bi šlo za človeka, ki je zaposlen, a ne ve, na katero delovno mesto in kaj naj bi tam sploh počel. »Ta človek redno komunicira z novinarji in zbira informacije, ki niso v pristojnosti MUP niti kateregakoli drugega državnega organa. Te informacije oseba daje neposredno ministru za notranje zadeve.« Poročilo tako odkrito obtožuje MUP in VBA, da nezakonito prisluškujeta in nadzirata novinarje ter pripadnike opozicijskih strank, a se ne eni ne drugi tega poročila ne bojijo pretirano. 


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.