Opozorili na slabe bivanjske razmere dolenjskih Romov

##IMAGE-2241526##
Svet romske skupnosti je na današnji seji obravnaval delovno gradivo vladnega programa ukrepov za izboljšanje položaja romske skupnosti v Sloveniji. Predstavniki Romov so podali vrsto predlogov in predstavili težavni položaj Romov v Sloveniji, zlasti slabe bivalne razmere dolenjskih Romov.
V pripravi ukrepov želijo, kot je povedala predstavnica urada za narodnosti Maja Mamlić, izhajati iz konkretnih potreb romske skupnosti, zato mora slednja pri njej aktivno sodelovati. Predsednik sveta romske skupnosti Jožek Horvat Muc, ki je tudi član delovne skupine za pripravo nacionalnega programa ukrepov za Rome, je povedal, da "je osnutek predlaganih ukrepov še nedodelan, nekompleten in presplošen". Vanj tudi še ni vključeno gradivo ministrstva za notranje zadeve, možno pa se je strinjati, tako Horvat, "glede ocen stanja in razmer na posameznih področjih življenja in položaja romske skupnosti".
Veliko dela je bilo v preteklih letih opravljenega na področju izobraževanja romske populacije, socialne pomoči, kulturne dejavnosti, informiranja in politične participacije romskih svetnikov, v delovnem gradivu pa po njegovem manjkajo ukrepi državnih organov na posameznih področjih in zlasti njihovo finančno ovrednotenje. "Brez tega bomo težko opravili temeljitejšo razpravo," pravi Horvat.
Tako Horvat kot tudi predsednik foruma romskih svetnikov pri Zvezi Romov Slovenije Darko Rudaš sta poudarila, da je potreben strateški program urejanja romskih naselij, ki naj bo finančno ovrednoten in tudi terminsko določen. Poleg financiranja teh in drugih programov za romsko skupnost preko razpisov je potrebno redno financiranje iz državnega in občinskih proračunov, je povedal Horvat. "Zakon o Romih in nacionalni program ukrepov pa naj bosta osnova za sprejetje in določitve višine sredstev iz državnega proračuna," je dodal Horvat, ki je podal tudi predlog za oblikovanje programa za pomoč in razvoj športne dejavnosti v romski skupnosti.
Rudaš je izpostavil še pomen projekta izobraževanja Romov za aktivno državljanstvo, ki bi pomagal k političnemu opismenjevanju in pridobivanju znanja o institucijah ter problemih in praksah demokracije, kar bi po njegovem pripomoglo k uspešnejšemu javnemu življenju in udejstvovanju Romov v družbi.
Te in druge pripombe, podane v razpravi, bodo po poročanju STA v pisni obliki posredovali pripravljavcem programa in zatem o končnem osnutku ponovno razpravljali. Po Horvatovih besedah naj bi bila razprava o ukrepih končana do marca.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se