Moldavci vse bližje Evropski uniji
Na nedeljskih lokalnih volitvah v Moldaviji je slavila Stranka akcije in solidarnosti (PAS) proevropsko usmerjene predsednice države Maie Sandu.

Kljub zmagi stranki ni uspelo osvojiti županskih mest v večjih mestih, vključno s prestolnico Kišinjov. Volitve so sicer minile v znamenju obtožb o ruskem vmešavanju, kar so v Moskvi zanikali.
Moldavsko približevanje Evropi
PAS je na volitvah prejela več kot 40 odstotkov glasov za župane ter mestne, okrožne in vaške svetnike, vendar pa ji ni uspelo slaviti v večjih mestih, vključno s Kišinjovom. Položaje županov so sicer kandidati PAS po poročanju tujih tiskovnih agencij osvojili v 240 od 898 občin.
"Te volitve (...) so preizkus naše evropske poti," je po zaprtju volišč v nedeljo dejal predsednik moldavskega parlamenta iz vrst PAS Ion Grosu.
Na županskem stolčku v moldavski prestolnici bo tako ostal Ion Ceban, ki je v prvem krogu osvojil nekaj več kot 50 odstotkov glasov in se izognil drugemu krogu. Gre sicer za člana deklarativno proevropskega Nacionalnega alternativnega gibanja (NAM), ki pa je pred tem deloval v proruski socialistični stranki.
Skupno so Moldavci v prvem krogu volitev izbrali 12.000 novih predstavnikov lokalnih oblasti. Drugi krog bo tam, kjer je to potrebno, na sporedu 19. novembra.
Obtožbe o vmešavanju Rusije
Volitve so minile v znamenju obtožb o ruskem vmešavanju. Po navedbah Sandu je Rusija kupovala glasove z večmilijonsko investicijo v "kriminalne skupine", povezane z oligarhom Ilanom Šorom, ki zaradi obtožb o bančni goljufiji trenutno živi v Izraelu.
Proruska stranka, povezana s Šorom na volitvah ni smela sodelovati. Junija ji je namreč moldavsko ustavno sodišče prepovedalo delovanje, saj naj bi delovala proti interesom Moldavije.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se