Lipa proti legalizaciji Žabjaka


Poslanca Državnega zbora poslanske skupine Lipa Sašo Peče in Boštjan Zagorac sta svoja stališča do romske problematike danes prišla pojasnjevat v Novo mesto. Na novinarski konferenci v občinski sejni sobi sta predvsem opozarjala na izkoriščanje pozitivne diskriminacije s strani Romov (ki ''svojo drugačnost izkoriščajo na škodo drugih'') ter nasprotovala napovedani legalizaciji romskih gradenj v Žabjaku oz. Brezju.
''V okviru PS Lipa smo pripravili zakon o urejanju odnosov ... bistvena sprememba oz. novost je v tem, da izvaja tako pravico pripadnikov romske skupnosti in pa obveznosti...'' je dejal Peče, ki je prepričan, da se oblast napačno loteva asimilacije in integracije Romov ter kot primer za to navedel dogajanja tudi v MO Novo mesto.
Tudi prizadevanja države za izobraževanje romskih otrok ga niso prepričala, dodaten poldrugi milijon evrov, ki ga je državni proračun namenil za to (in ga bo tudi v prihodnjem letu), je bil po njegovem mnenju ''vržen v nič.''
''Enakost je treba graditi na drug način - tako na področju pravic, ki jih pri nas izkoriščajo do konca, kot obveznosti,'' pravi Peče in napoveduje, da bodo omenjeni predlog zakona v parlamentarno proceduro vložili po počitnicah. Čeprav slednjih zaradi bližajočih parlamentarnih volitev pravzaprav ne bo.
V Lipi trdijo, da niso proti Romom, zahtevajo le, da se Romi zavedajo tudi svojih obveznosti.
''Legalizirati črne gradnje zaradi tega, ker nekdo zase trdi, da je drugačen in to svojo drugačnost iz dneva v dan nadgrajuje - država in občina tega ne bi smeli nagrajevati,'' je prepričan Sašo Peče in tako komentiral namene novomeške občine za legalizacijo Žabjaka oz. Brezja. Glavni krivec pa da je država, zakonodajalec, ki probleme rešuje parcialno, tako pa pozitivnih učinkov ne more biti.
''Kaj se zgodi Slovencem kjerkoli po Sloveniji, če ne izpolnjujejo osnovnih materialnih in pravnih predpisov ... pride organ, ki je zadolžen za rušenje...'' pravi Peče in opozarja, da bi to moralo veljati za vse, da nihče ne sme biti izzvzet iz pravnih pravil.
''Mislim, da si vsi želimo vključevanja Romov v 'normalno' življenje,'' meni Boštjan Zagorac. Sam je prepričan, da mora države Rome ''naučiti, jim prepovedati, jim dati in pa tudi kaznovati''. Zdaj sodnih pozivov Romi preprosto ne prevzemajo, pravi Zagorac, poštarja morajo spremljati policisti, po drugi strani pa vsi prejemajo socialno pomoč. V Lipi med drugim predlagajo, da pomoč država pogojuje s prevzemom sodne pošte.
Danes smo sicer na naše konkretno vprašanje, kako v Lipi predlagajo ureditev romskega naselja Žabjak (če ne legalizacija tamkajšnjih hiš - kaj torej, selitev vseh Romov? Vse na en kup ali jih razseliti? itd.) ostali brez konkretnega odgovora. V Poslanski skupini odgovarjajo le, da za vse zahtevajo enakost pred zakonom.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Boštjan Zagorac o romski problematiki
Sašo Peče o zakonskem urejanju položaja Romov
Sašo Peče o črnih romskih gradnjah v MO NM