Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kdo bo odločal, katere občine je treba ukiniti?


STA
14. 9. 2013, 15.00
Posodobljeno
15. 09. 2013 · 12:33
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

obcine_regija.jpg

##IMAGE-2292063##

Minister za notranje zadeve Gregor Virant je minule dni napovedal, da se bo na temo zniževanja števila občin že prihodnji teden na prvem posvetu srečal s strokovnjaki. V sodelovanje je javno že privolil strokovnjak za lokalno samoupravo Stane Vlaj, medtem ko druga imena še niso znana.

Virant je že po torkovem sestanku s koalicijskimi poslanskimi skupinami dejal, da so se dogovorili, da bodo oblikovali strokovno skupino, ki se bo projekta lotila postopoma. "Pomembna je kakovost projekta, vprašanje časa je sekundarnega pomena. Ne bo se divjalo," je takrat dejal in poudaril, da je pomembno, da projekt podpre tudi stroka. Podobno je potrdil tudi v petek ob robu obiska v Celju, pri tem pa dejal, da ne odstopa od cilja, ki je manjše število občin.

Kdo vse bo sodeloval v tej strokovni skupini in kaj bodo sploh njene naloge, torej ali bo šlo za neformalno posvetovalno telo ali morda strateški svet, kot je obstajal za oblikovanje projekta regionalizacije v času vlade Boruta Pahorja, na ministrstvu za notranje zadeve za STA niso pojasnili. Zapisali so le, da si minister prizadeva pridobiti neformalna mnenja stroke, tako kot to zahteva vsako drugo spreminjanje zakonodaje.

Tudi strokovnjaki s področja lokalne samouprave in javne uprave, s katerimi je govorila STA, vabil še niso dobili, nekateri so zgolj neuradno seznanjeni, da bo takšna skupina sploh obstajala.

Eden teh je Marjan Ravbar z Geografskega inštituta Antona Melika ZRC - SAZU, ki se bo vabilu odzval, če ga bo dobil. Ravbar je sicer sodeloval pri različnih strateških premislekih o lokalni in regionalni samoupravi in se z idejo o zniževanju števila občin strinja. Je pa treba, kot pravi, najti čisto svoj model, prevzemanje modelov iz tujine namreč v Sloveniji, ki je zelo raznolika, ne bo delovalo.

Svojo pripravljenost pomagati v projektu je Virantu v neformalnem pogovoru ta teden izrekel tudi pravnik Rajko Pirnat. Za STA je dejal, da bo, če bo v skupino povabljen, opozoril predvsem na dejstvo, da bi bilo v neskladju z ustavo, če bi občine ukinjali proti volji, izraženi na referendumu. Zato bo proces zniževanja števila občin zagotovo dolg in praktično neizvedljiv do lokalnih volitev prihodnje leto.

S tem soglaša tudi Stane Vlaj. Za STA je pojasnil, da uradnega vabila sicer še nima, so ga pa pred dnevi poklicali iz ministrovega kabineta in ga vprašali, ali bi se sestanka takšne strokovne skupine udeležil. Na njihovo željo je tudi predlagal imena še nekaterih strokovnjakov.

Poleg Pirnata in Ravbarja je omenil pravnike Vilmo Milunovič, Miloša Senčurja in Iztoka Rakarja, starosto med strokovnjaki na področju lokalne samouprave Janeza Šmidovnika ter še nekatere druge.

Virantovo vabilo je sicer Vlaja pozitivno presenetilo. Poudarja, da gre za vprašanja, ki zahtevajo strokovno in postopno obravnavo, ter da je v tem primeru pripravljen sodelovati. Nikakor pa ne bi pristal na pozicijo, da bi se strokovno skupino "zlorabilo" za alibi oz. opravičevanje neke politike.

Prepričan je, da za hitenje ni podlage in da ni možnosti, da bi spremembe izpeljali do prihodnjih lokalnih volitev, pri čemer kot primer navaja Dansko, kjer je šlo za večletni proces. Z reformo so začeli leta 2002, uveljavljena pa je bila leta 2007, sodelovala je stroka, opravili pa so tudi posvetovanja z vsemi deležniki.

Sicer pa Vlaj v ospredje še vedno postavlja pokrajine. Če bi jih imeli, bi bil tudi problem majhnih občin manjši, pravi.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.