Kdaj poplačilo vojne škode?

##IMAGE-2241349##
V Društvu izgnancev Slovenije so razočarani, ker se Vlada RS po dveh letih še vedno ni opredelila do vprašanja odškodnine za gmotno škodo, nastalo med drugo svetovno vojno. Predstavniki društva so se pred dnevi sestali s pravosodnim ministrom Lovrom Šturmom. Ponovili so svoja stališča in zahtevali hiter sprejem zakona o poplačilu gmotne škode. Po besedah predsednice društva Ivice Žnidaršič iz Posavja izgovorov o pomanjkanju denarja ne sprejemajo, ker država že 62 let upravlja s premoženjem, ki so ga leta 1945 v Sloveniji pustili Nemci in Avstrijci. To premoženje bi morala država prodati oz. nameniti druga sredstva v sklad za poplačilo vojne škode.
Kot dodaja Žnidaršičeva, so še vedno odprte možnosti terjatev vojnih odškodnin iz Nemčije. Ta je Sloveniji največ dolžna. Ker je izgon Slovencev opredeljen kot vojni zločin, roki niso zastarali.
V društvu pripravljajo tudi evropski kongres izgnancev - beguncev, kjer bo društvo pripravilo posebno deklaracijo in jo posredovalo ZDA, Franciji, Angliji in Rusiji. V njej bodo zahtevali pojasnilo, zakaj ne pomagajo Sloveniji izterjati vojno odškodnino od Nemčije, saj so takrat kot zmagovalke priznale vojno škodo nekdanji državi.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Ivica Žnidaršič o zahtevah društva