Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Južni 21 mesecev družbeno koristnega dela


STA
1. 7. 2013, 12.05
Posodobljeno
28. 07. 2013 · 10:20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

s_juzna_0001.jpg

##IMAGE-3366369##

Ljubljansko okrožno sodišče je lastniku družbe CGP Dariju Južni po priznanju krivde za očitana kazniva dejanja zlorabe položaja in pranja denarja prisodilo 21 mesecev zaporne kazni, ki jo bo prestal z opravljanjem družbeno koristnega dela, ter plačilo stranske denarne kazni v višini 1,3 milijona evrov. Družbi CGP mora vrniti 4,5 milijona evrov.

Južna je moral kot pogoj za sporazum nakazati 178.000 evrov v humanitarne namene. Večina tega denarja bo namenjena bolnišnicam za nakup opreme. Skladno s sporazumom in danes izrečeno kazensko sankcijo bo moral opraviti 1260 ur družbeno koristnega dela. Sedaj sicer še ni znano, kakšno bo to delo, saj bo to stvar dogovora med njim in pristojnim centrom za socialno delo.

Sporazuma, ki ga je sprejel, ni več moč preklicati, na sklep tudi ni pritožbe. Sodišče je tudi ugodilo predlogu tožilca Boštjana Jegliča in je Južni zamrznilo razpolaganje z državnimi obveznicami, ki jih ima v lasti, s tem pa bo poplačana stranska denarna kazen.

Pezdirc in Štubljar po leto dni družbeno-koristnega dela in vsak 100 tisoč evrov

S tožilstvom sta dogovor o priznanju krivde za očitano kaznivo dejanje zlorabe položaja sklenila tudi predsednik uprave CGP Marjan Pezdirc in nekdanji član uprave družbe Martin Štubljar. Sodišče je vsakemu prisodilo leto dni zaporne kazni, ki jo bosta prav tako odslužila z opravljanjem družbeno koristnega dela. Plačati bosta morala tudi vsak po 100.000 stranske denarne kazni.

Sodnica Katarina Turk Lukan je na današnjem izreku kazenskih sankcij poudarila, da je v celoti sledila sklenjenemu dogovoru med tožilcem in obtoženimi, saj se ji je predlagana kazen zdela primerna glede na priznana očitana kazniva dejanja. "Višina premoženjsko-pravnega zahtevka pa je v skladu s škodo, ki so jo obtoženi povzročili družbi CGP," je dejala.

Krivde v tej zadevi pa ni priznal nekdanji član uprave CGP Rajko Siročič. Sojenje se bo zanj nadaljevalo 1. oktobra, ko se bo začela glavna obravnava. Obtoženi sicer na današnji narok za izrek kazenskih sankcij niso prišli. Kot je pojasnila sodnica, so jim vabila sicer bila vročena.

Tožilec je še pred izrekom kazenskih sankcij danes dejal, da se strinja z dogovorom glede izreka kazenskih sankcij, načina plačila protipravno pridobljene premoženjske koristi kot tudi postopka. Glede na nejasne določbe zakona o kazenskem postopku pa je Jeglič iz previdnosti, da se bo kazen poplačala iz dela zaseženega premoženja Darija Južne, predlagal, da se začasno zavarovanje ob izreku sodbe ponovno podaljša za zasežene vrednostne papirje.

Odvetnik Marko Bošnjak je predlagal, da sodišče do pravnomočnosti kvečjemu podaljša v delu, kot je to predlagal tožilec, v preostalem pa naj začasno zavarovanje hkrati s pravnomočnostjo odpravi.

CGP naj bi za svetovalne študije pri reorganizaciji družbe podjetju, registriranem v Liechtensteinu, med letoma 2004 in 2006 izdal fiktiven račun. Študij pa naj ne bi napisali tamkajšnji strokovnjaki, ampak naj bi bile prepisane s spleta, s poslom pa naj bi želeli le prikriti nakazila v Liechtenstein. Denar od domnevno fiktivnega posla so menda porabili za nakupe delnic.

Liechtensteinsko podjetje Confinvest, katerega uradni lastnik je liechtensteinski državljan Erich Sprenger, resnični lastnik pa menda Južna, je tako v začetku leta 2006 kupilo za več milijonov evrov delnic Telekoma. Leta 2007 pa je malo manj kot milijon evrov nanesla prodaja delnic IGM Strešnika podjetju Admark Trust, katerega resnični lastnik je menda prav tako Južna, so ob preiskavah poročali mediji.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.