Je lovljenje nezakonitih migrantov jalovo početje?
Ne mine dan, da policisti ne bi poročali o nezakonitih prehodih državne meje. Dejstvo je, da je tihotapljenje ljudi iz držav južnega Balkana, zahodne Azije in severne Afrike donosen posel za kriminalne skupine, ki v zameno za plačilo organizirajo prevoze in vodijo tujce mimo mejnih kontrol. Slovenski policisti so lani obravnavali 10.067 nezakonitih prehodov državne meje.

Več kot polovica tujcev, ki so jim možje v modrem prekrižali pot, je vložila prošnje za azil oziroma mednarodno zaščito (5.300). 4.000 tujcev so slovenski policisti izročili varnostnim organom sosednjih držav, od koder so ti prišli v Slovenijo, večinoma v Hrvaško.
91 % prošenj za azil je ustavljenih in zavrženih
Do zanimivega spoznanja nas pripeljejo podatki o obravnavi vlog za odobritev mednarodne zaščite oziroma azila, saj se jih glavnina konča z ustavitvijo postopka ali zavrženjem. Mar to pomeni, da tujci kar izginejo? Od skupno 5.301 prošnje za azil jih je bilo lani 3.445 ustavljenih in 1.390 zavrženih. „Postopki se ustavijo v primerih, ko osebe, ki zaprosijo za mednarodno zaščito, Slovenijo samovoljno zapustijo, zaradi česar njihovih prošenj ni mogoče vsebinsko obravnavati. Zavržejo se tiste prošnje, za katere je ugotovljeno, da je za njihovo obravnavno odgovorna druga država članica EU. Lani smo na tak način ustavili in zavrgli kar 91 % vseh prošenj,“ so pojasnili na Ministrstvu za notranje zadeve (MNZ)
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se