Izjemne pokojnine je brez težav delila tudi Janševa vlada, komu vse so jo naklonili?
Pokojnine za izjemne dosežke na področju umetnosti so podeljevale tudi vlade, ki jih je vodil Janez Janša. Takrat brez težav, čeprav se je to odvijalo brez vsakršnih preglednih kriterijev.

- Referendumu o dodatku k pokojninam izjemnim umetnikom – vse, kar morate vedeti
- Bo za pokojninski dodatek lahko zaprosil tudi razvpiti pater Rupnik
V petek se je začela uradna kampanja pred zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki bo potekal 11. maja. Podpise za razpis referenduma, ki bo državo predvidoma stal približno 6,6 milijona evrov, je zbrala opozicijska SDS, v kateri so prepričani, da zakon prinaša neupravičene privilegije peščici. Zakon, ki ga je pripravilo ministrstvo za kulturo, podpirajo v vseh koalicijskih strankah, v katerih državljane pozivajo k bojkotu referenduma.
Kot je že večkrat poudarila ministrica za kulturo Asta Vrečko, novi zakon ne uvaja nobenih novih dodatkov, temveč le uvaja transparentne, pravične in enakopravne kriterije za dodatek. Ob tem je opomnila, da se, če bo referendum uspel, ne bo spremenilo popolnoma nič, saj bo še naprej veljal zakon iz leta 1974, v skladu s katerim so se doslej dodatki podeljevali »arbitrarno in brez kakršnih koli kriterijev.« Ta zakon namreč po njenih besedah vsakokratnemu ministri in vladi dopušča popolnoma arbitrarno presojo.
Pri tedniku Reporter so v luči dogajanja pod drobnogled vzeli, komu vse so izjemno pokojnino podelili v obdobjih, ko je bil na oblasti prvak SDS Janeza Janša, ki si želi po njihovih navedbah referendum zlorabiti za splošno glasovanje o zaupnici vlade. Pri tedniku so poudarili, da so namreč tudi Janševe vlade podeljevale izjemne pokojnine po trenutno veljavnem zakonu brez preglednih kriterijev. Obenem SDS nikoli niso motile izjemne pokojnine športnikov. Več na Reporterju.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se