Analitik: EU je ocenila, da je početje Izraela nesprejemljivo
Evropska unija bo pregledala izvajanje pridružitvenega sporazuma z Izraelom, je po zasedanju zunanjih ministrov EU dejala Kallas. Gre za spremembo političnega razpoloženja v EU, meni analitik.

Med članicami, ki so se zavzemale za pregled sporazuma, ki med drugim vključuje spoštovanje človekovih pravic, je bila tudi Slovenija.
"Iz današnje razprave je razvidno, da velika večina podpira pregled izvajanja drugega člena našega pridružitvenega sporazuma z Izraelom. Zato bomo to izvedli," je po zasedanju zunanjih ministrov EU povedala visoka zunanjepolitična predstavnica unije Kaja Kallas.

Drugi člen sporazuma, ki ureja predvsem trgovinske odnose med EU in Izraelom, določa, da odnosi med stranema temeljijo na spoštovanju človekovih pravic in demokratičnih vrednot.
Med članicami, ki so se zavzemale za pregled sporazuma, je bila tudi Slovenija. Podprla je namreč poziv Španije in Irske, ki sta k pregledu sporazuma pozvali že februarja lani.
Zunanji ministri Španije, Irske, Slovenije in Luksemburga so visoko zunanjepolitično predstavnico EU k temu znova pozvali v ponedeljkovem pismu. Podobno pobudo je v začetku meseca podal nizozemski zunanji minister.
Pritisk na Izrael se je okrepil, potem ko je več kot dva meseca in pol povsem blokiral dostavo humanitarne pomoči v palestinsko enklavo Gaza. Prva pomoč je v Gazo, kjer Izrael nadaljuje napade, prispela v ponedeljek.

Grošelj: To je širši politični trenutek
Prišlo je do spremembe političnega razpoloženja v EU. “Velika večina članic EU je ocenila, da je to kar Izrael počne v Gazi na robu sprejemljivega,” je za Svet24 povedal nekdanji evropski poslanec Klemen Grošelj. Spomnil je, da je nad odločitvami Tel Aviva vse manj navdušen tudi Washington.

Sodu je izbilo dno dvomesečno zadrževanje humanitarne pomoči, je prepričan Grošelj. Varnostni analitik je previden pri uporabi besede genocid, a to kar Izrael počne v Gazi nima nikakršnega opravičila, je jasen.
Preseneča ga, da je pobudo za odpiranje pridružitvenega sporazuma z Izraelom podala Nizozemska. Sklepa da gre za usklajeno akcijo več držav članic, med katerimi sta tudi Francija in Slovenija. “Očitno je prišlo do soglasja, da se začne ta postopek,” meni.
Dodaja, da je to politična poteza, svarilo izraelskemu predsedniku vlade Benjaminu Netanjahuju. Kakšne posledice bo zoper Izrael uvedla EU bo pokazal sam pregled sporazuma. Sporazum je utemeljen na spoštovanju človekovih pravic in demokratičnih vrednot, ureja pa dostop do skupnega evropskega trga in medsebojne gospodarske, trgovinske in druge razmere.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
