Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dolenjci, povežimo se za odgovorno prihodnost


Člani Gibanja odgovornih
6. 6. 2012, 12.30
Posodobljeno
07. 06. 2012 · 08:30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

foto_steinbuch.jpg
Željko Stevanić
Dejan Steinbuch (Foto: Željko Stevanić)

##IMAGE-2505531##

Konec maja je Zavod za odgovorno prihodnost – Gibanje Odgovornih javnosti pripravil Memorandum o odgovorni prihodnosti. Ta vsebuje temeljna izhodišča za sodelovanje civilne družbe, sindikatov in politikov pri pripravi nove družbene pogodbe za odgovorno prihodnost Slovenije.

Znana imena med podpisniki

Dokument je kot prvi podpisal ustanovitelj Gibanja Odgovornih Dejan Steinbuch, med podpisniki pa se je do zdaj znašlo že okoli 200 imen, med njimi podjetnik in športnik Jure Košir, menedžer Dejan Turk, ekonomist Matej Lahovnik, odvetnik Jani Soršak, odvetnici Nina Zidar Klemenčič in Branka Neffat, poslovneža Franci Pliberšek in Peter Polanič, literat Mitja Čander, nekdanja vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Mihela Zupančič in slikar Jaša Mrevlje Pollak.

Jožica iz Novega mesta med prvimi

Podpisniki Memoranduma sestavljajo sicer precej pisano družbo iz vseh regij Slovenije in med prvimi podpisanimi najdemo imena od Kopra do Murske Sobote. Med tistimi, ki so se podpisali pod dokument Gibanja Odgovornih, je tudi dr. Jožica Fabjan iz Novega mesta, ki se je zavzela za »zdrav razum, trdne demokratične, socialne, moralne in pravne standarde« kot tudi za konkurenčno gospodarstvo in učinkovit javni sektor.

Steinbuch: »Smo v kritičnih časih«

Posebej je razveseljivo pri tej pobudi tudi to, da je enako pozitivno sprejeta v vseh slovenskih regijah. Dejan Steinbuch ob tem pravi: »Vsi skupaj smo v istem čolnu. Ne bi bilo pošteno, če bi se z vprašanji prihodnjega razvoja ukvarjal samo en del civilne družbe, po možnosti tisti iz Ljubljane ali Maribora. Največja prednost Slovenije, ki je zaenkrat hvalabogu še nismo zapravili, je relativno enakomeren regionalni razvoj. To je tudi izziv za civilno družbo, da se lokalno povezuje in združuje z drugimi regijami, kar bo na koncu omogočilo bistveno večjo odmevnost vsakršne pobude, torej tudi naše. Tako kot se je civilna družba prebudila konec osemdesetih, ko smo iskali pot do svobode in samostojnosti, smo se tudi danes znašli v podobno kritičnem časih, v katerih je rešitev v sodelovanju, pozitivnem mišljenju in kreativnosti. Vse to je naravni sovražnik negativne selekcije, zaradi katere je Slovenija tam, kjer je. V blatu.«

Memorandum poziva tako politike kot civilno družbo, naj z odgovornim in konstruktivnim delovanjem poiščejo predloge, ki bodo Slovenijo rešile pred političnim, socialnim, moralnim in finančnim bankrotom. Dokument je Gibanje odgovornih objavilo tudi na svoji spletni strani. Podpis lahko da vsak državljan, ki želi sodelovati v javni razpravi v času sprejemanja protikriznih ukrepov. Podpis je mogoče oddati na tem naslovu: http://gibanje-odgovornih.si/pridruzi-se/, seznam dosedanjih podpornikov pa si lahko ogledate tu: http://gibanje-odgovornih.si/podporniki/.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.