Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Prihaja nova stranka
Čas branja 2 min.

Sprememba na slovenski politični sceni: Desus gre v zgodovino


A.S.
12. 5. 2025, 14.59
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Stranki DeSUS in Dobra država se bosta v soboto na kongresu v Radomljah združili v Stranko generacij. Stranko, v ospredju katere bo povezovanje generacij, bo po sedanjih dogovorih vodil predsednik DeSUS Vlado Dimovski, predsednik Dobre države Smiljan Mekicar pa vodenje ljubljanskega odbora. Stranki računata, da tako večata možnosti za preboj v DZ.

desuss.jpg
MPA
Predsednik DeSUS, Vlado Dimovski.

Dimovski, sicer nekdanji minister za delo iz vrst SD v zadnji vladi Janeza Drnovška in v vladi Antona Ropa, ki je iz SD izstopil leta 2009, v DeSUS pa vstopil marca lani, je za STA kot osrednji cilj združitve izpostavil "preseganje cepitev" in torej povezovanje strank. "Delamo to, kar večina drugih govori. Dve stranki, ki sta suvereni, združujemo v enotno stranko, Stranko generacij," je poudaril.

Ciljajo na povečanje politične moči in večjo prepoznavnost

"Ugotovili smo, da z znamko DeSUS to ne bo mogoče, ker je bila razvrednotena, tako bi bilo težko s tem znakom, to formo nadaljevati in doseči cilj, zadan na kongresu: vstop v parlament," je ocenil Dimovski. "Ideja je, da to, kar je dobrega v obeh strankah, prenesemo v novo stranko, sicer pa zapustimo nekatera pota, nekatere politične napake, ki so jih stranke v preteklosti delale, kar je tudi pripeljalo, vsaj pri DeSUS, do zelo slabega rezultata na zadnjih državnozborskih volitvah," je ocenil. Z združitvijo tako v obeh strankah upajo na večanje svojih možnosti za prestop parlamentarnega praga.

Medosebno povezovanje generacij

Rdeča nit nove stranke, ki jo bodo podrobneje predstavili na četrtkovi novinarski konferenci, bo po besedah Dimovskega predvsem medsebojno povezovanje generacij. Ocenjujejo namreč, da se slovenska družba spreminja in gre po poti konfliktov med generacijami. "Zato smo povezali sile v obeh strankah, za katero mislimo, da bo zasedla velik del političnega prostora v Sloveniji," je dejal Dimovski. Prepričani so, da takšne stranke, usmerjene predvsem k razvoju, v Sloveniji trenutno ni. Obenem predsednik DeSUS zatrjuje, da bodo v novi stranki ohranili dosedanjo tradicijo obeh strank, in sicer boj za blagostanje starejših na eni strani ter ničelno toleranco do korupcije na drugi.

Dostopnost zdravstvenega sistema kot prioriteta

Med nekaterimi ključnimi točkami programa, ki so ga že oblikovali, pa je Dimovski izpostavil pokojninski sistem skozi prizmo sodelovanja generacij, nujnost sprememb v gospodarskem sistemu, pri čemer izpostavljajo svobodo, kreativnost in ugodno gospodarsko okolje. Visoko na lestvico prioritet pa postavljajo tudi dostopnost zdravstvenega sistema za vse kadarkoli.

Dimovski poudarja, da želijo delovati neideološko, takšne so po njegovem mnenju tudi teme, ki jih izpostavljajo. Glede na tradicijo obeh strank pa se bodo po njegovih navedbah umestili v sredino političnega prostora. Odprti so tudi za nadaljnja povezovanja in sodelovanja, če je to tisto, kar bo potrebno za normalen razvoj Slovenije, je navedel Dimovski.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.