Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

31. oktober: Dan reformacije


31. 10. 2007, 00.00
Posodobljeno
08:20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

evangelijska_cerkevnovomesto.jpg
Evangelijska cerkev Novo mesto

##IMAGE-2111395##

V Sloveniji je danes državni praznik, dan reformacije. Slovencem je reformacija prinesla prvo knjigo in s tem knjižni jezik, pa tudi prvo omembo pojma Slovenec. Ob tem je škof Evangeličanske cerkve v Sloveniji Geza Erniša v praznični poslanici zapisal, da smo s Primožem Trubarjem Slovenci postali narod. Evangeličanska duhovnica Jana Kerčmar st. pa poudarja, da je protestantizem s spodbujanjem prevajanja Svetega pisma v narodne jezike svetopisemsko sporočilo približal tudi preprostim ljudem.

Pastor protestantske Evangelijske cerkve 'Dobrega pastirja' Novo mesto dr. Daniel Brkič pa je ob današnjem prazniku zapisal, da Dalmatinova »Biblia« več kot očitno govori o ekumenski razsežnosti prvega slovenskega Svetega pisma, kar je odličen temelj za dialog in strpnost na vseh področjih našega življenja. ''Tako lahko z gotovostjo trdim, da sta bila Trubar in Dalmatin prva Evropejca, ki sta razmišljala evropsko,'' še meni dr. Brkič.

Profesor za biblijsko teologijo Martin Luther je 31. oktobra 1517 na vrata cerkve v nemškem Wittenbergu obesil 95 tez o prenovi Cerkve in tako pokazal na krizo v Cerkvi. Tako se je začelo reformno gibanje, ki je privedlo do notranje preureditve katoliške cerkve, pa tudi do nastanka novih cerkva. Osrednja osebnost slovenskega protestantizma je postal Primož Trubar (1508-1586), ki je napisal več kot 25 del oziroma polovico vseh knjig, ki so jih napisali protestantski pisci. Leta 1550 je napisal Katekizem, prvo knjigo v slovenskem jeziku in prvo slovensko tiskano knjigo sploh, ki ji je dodal še Abecednik. Najpomembnejše delo slovenskega protestantizma je po mnenju številnih strokovnjakov prevod Biblije, ki jo je Jurij Dalmatin leta 1584 dal natisniti v Wittenbergu. V času reformacije je nastal tudi prvi slovenski pravopis, Zimske urice Adama Bohoriča, ki je začrtal slovensko pisanje v naslednjih dveh stoletjih.

V Sloveniji je dan reformacije državni praznik od leta 1992. Letošnja državna proslava je bila včeraj v Cankarjevem domu, slavnostna govornica pa je bila ministrica za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Mojca Kucler Dolinar.

Dr. Daniel Brkič ob dnevu reformacije


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.