Maljevac: Gradnja 2000 stanovanj letos je največ od osamosvojitve
Sredstva za gradnjo stanovanj niso zagotovljena samo za leto ali dve, temveč za daljše obdobje. V stanovanjsko politiko vnašamo predvidljivost in jasnost, je prepričan minister.

- Kaj prinaša nov paket stanovanjske zakonodaje?
- Najemnine rastejo, stanovanja se dražijo: kje je rešitev?
V petek je ministrstvo za solidarno prihodnost v javno razpravo poslalo stanovanjski paket, predlog zakona o financiranju gradnje javnih najemnih stanovanj in novelo stanovanjskega zakona. Oba zakona sta po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca nastala v intenzivni razpravi s stanovanjskimi skladi, občinami in drugimi deležniki.
Stanovanjska politika se na žalost ne zgodi čez noč, je opozoril minister. Navedel je, da je do nastopa te vlade bilo za gradnjo stanovanj letno namenjenih 13,8 milijona evrov, ta vlada pa je do leta 2035 predvidela 100 milijonov evrov letno. V stanovanjsko politiko s tem vnašajo predvidljivost in jasnost, letos pa bo zgrajenih kar 2000 stanovanj, kar je največ od osamosvojitve, ko se je letno gradilo le po 200 stanovanj, je ponazoril.
Ta znesek bo razdeljen na terenu s finančnim načrtom, ki ga bo potrdila vlada. Načrt bo določal koliko tega denarja gre za dokapitalizacije stanovanjskih skladov, koliko za soinvestitorstvo in koliko za posojilni program. Z obema zakonoma zasledujejo cilj zgraditi 20.000 javnih najemnih stanovanj, je dodal.
Med razpravo so občine ministrstvo opozorile, da tovrstna stanovanja dojemajo kot breme, zato so se v številnih primerih odločile za odprodajo, zaradi česar se fond javnih najemnih stanovanj ni povečeval.
Zato je ministrstvo zmanjšalo administrativna bremena, predvsem olajšalo razpise za javna najemna stanovanja in jih odprlo, da bodo imele občine bolj proste roke, kako stanovanja razporediti med družbene skupine, ki jih v danem trenutku najbolj potrebujejo. "Občine se bodo lahko odločile, da bodo določeno število stanovanj namenile medicinskim sestram in tako lažje oblikovale samo listo," je bil konkreten Maljevac.
Med pregledom zemljišč primernih za gradnjo, so jih zaznali 500
Kot zelo pomembno vrednoti tudi zemljiško politiko, glede katere intenzivno sodelujejo z ministrstvom za naravne vire in prostor. Po državi so opravili pregled zemljišč, ki so primerna za stanovanjsko gradnjo in so v javni lasti, pri prvem pregledu pa so jih zaznali že 500.
Pripravljajo tudi nacionalni stanovanjski program, ki bo pokazal specifične potrebe po stanovanjih po vsej Sloveniji in določil, kje in na kakšen način se bo gradilo 20.000 javnih najemnih stanovanj.
Maljevac je poudaril, da je v Sloveniji javnih najemnih stanovanj zgolj štiri odstotke, kar je občutno pod evropskim povprečjem osmih odstotkov.
Na ministrstvu pa se zavedajo tudi problematike nezasedenih zasebnih stanovanj, saj da se redno posvetujejo tudi z najemodajalci. Z ministrstvom za pravosodje že išče rešitve, kako pospešiti postopke in najti vzvode, ki bodo zagotovili večjo varnost za vse vpletene v najemni trg. Kot problematične je minister omenil dolgotrajne postopke na sodiščih.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se