Stoletnica Lamuta ali likovna sprava v Jakčevem domu


Danes dopoldne je Dolenjski muzej v Jakčevi galeriji predstavil razstavo ob stoletnici rojstva novomeškega slikarja Vladimirja Lamuta, ki jo bodo odprli v četrtek ob 19. uri.
Razstava je eden izmed najpomembnejših letošnjih dogodkov v Dolenjskem muzeju in tudi eden izmed najpomembnejših kulturnih dogodkov v letu proslavljanja 650-letnice Novega mesta. Skupaj z obsežnim, kar 170 strani debelim katalogom jo je vsebinsko pripravil kustos Jožef Matijevič, oblikoval pa Jurij Kocuvan, v dveh nadstropjih Jakčevega doma pa Vladimirja Lamuta predstavlja od njegovih umetniških začetkov med študijem na zagrebški likovni akademiji prek vseh treh vrhuncev, ki jih opredeljujejo risbe s suho iglo, litografije in fantazijsko obdobje, vse do njegove tragične smrti v mrzlem objemu reke, ki jo je tako rad upodabljal.
V razstavo so vključena le dela, ki jih hrani Dolenjski muzej, teh pa je skupno več kot 230, od katerih je razstavljeno 130. Kot je povedala na novinarski konferenci pred odprtjem direktorica Dolenjskega muzeja Jasna Osolnik, s tem na nek način popravljajo krivico, ki se je Lamutu dogajala, ko ne v času svojega življenja kot tudi kasneje ni bil deležen pozornosti, kakršno bi si s svojim izjemnim opusom zaslužil. Jožef Matijevič pa je ob tem opozoril na ne ravno prijateljske odnose med dvema največjima novomeškima slikarjema, režimsko čaščenim Jakcem in odrinjenim Lamutom, in dodal, da je to, da bo razstava ob Lamutovi stoletnici v Jakčevem domu, svojevrstna lokalna likovna sprava.
"Zaradi njegovega otožnega melanholičnega značaja in tragične osebnosti je Lamut veljal za dolenjskega van Gogha," je na novinarski konferenci omenil kustos Jožef Matijevič, na to pa je sam Lamut na nek način opozoril tudi s svojimi avtoportreti, med drugim tudi s tistim iz leta 1952, ki ga je oblikovalec Jurij Kocuvan izbral za naslovnico kataloga.
Na novinarski konferenci je Franc Klemenčič iz novomeškega filatelističnega društva predstavil znamko z avtoportretom Vladimirja Lamuta ob njegovi stoletnici, ki jo je na pobudo društva izdala Pošta Slovenije.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se