Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Načrt bega iz mariborskega zapora
Čas branja 4 min.

Policija preverja, ali je Cezar mobitel dobil od paznika


S.R.
L.T.
20. 5. 2025, 13.56
Posodobljeno
17:37
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Včeraj je odjeknila vest, da naj bi iz pripora v Mariboru poskušal pobegniti zloglasni Dino Muzaferović Cezar, ki naj bi lani naročil umor Satka Kekića. Več podrobnosti danes pojasnjujejo pristojni.

Denis Perše.png
Zajem zaslonske slike
Generalni direktor Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij Denis Perše.

Kot smo poročali včeraj, naj bi slovenska policija preprečila napad z raketami na mariborski zapor, ki naj bi ga svojim sodelavcem naročil Dino Muzaferović Cezar. Cezar, glavni osumljenec za lanskoletni mafijski umor Satka Zovka, ki se je nekdaj pisal Kekić, naj bi namreč svojim pajdašem naročil, naj ga rešijo z zoljami in kalašnikovimi.

Generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Denis Perše je na novinarski konferenci poudaril, da je šlo za organizacijo poskusa bega in ne za napad na pravosodne policiste.

1743758167-172a0984-1743758107679.jpg
Primož Lavre
Generalni direktor Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij Denis Perše

Pohvalil je odlično sodelovanje s kriminalistično policijo in specialno enoto policije, ki sta poskus bega pomagali spraviti pod nadzor.

Napovedal je, da bodo v naslednjih dneh skupaj sprejeli določene varnostne ukrepe in varnost dvignili na še višji nivo, saj imajo opravka s hujšimi kriminalnimi združbami.

Lani so zasegli 589 mobilnih telefonov

Perše je potrdil, da so pri konkretnem zaporniku, torej Muzaferoviću, našli mobilni telefon. "To ni osamljen primer. Zavodi za prestajanje kazni zapora nismo hermetično zaprti, zato obstaja verjetnost vnašanja teh predmetov in prepovedanih substanc," je dejal.

Pot v zapor najpogosteje najdejo preko paketov in svojcev, ki prihajajo na obiske. Pogosto pa pakete zapornikom kar preko zidu mečejo zunanji pomagači, kar težko preprečujejo, saj so zapori locirani v urbanih okoljih.

Uspešnejši so pri pregledih paketov, ki prihajajo v zapor po redni poti. Samo lani so v njih našli 589 kosov mobilnih telefonov, pregledali pa so jih 13.150.

Preverjajo tudi ali je mobilni telefon v zapor prišel preko zaposlenega, a Perše zaradi interesa policijske preiskave ni mogel komentirati več. "Vsekakor bomo uvedli ustrezne postopke," je dejal.

"Tudi če bi bilo v zaporu 50 ali več pravosodnih policistov, tega ne bi bilo mogoče preprečiti," je Perše ocenil ob vprašanju ali imajo v zaporih dovolj kadra. Glede razpoložljivosti strelnega orožja osebju pa je dejal, da ima dostop do njega v vsakem trenutku vodja izmene, na voljo pa je kratkocevno in dolgocevno orožje. Sicer je znova poudaril, da v najdeni korespondenci med zapornikom in pajdaši niso kovali načrtov za napad na pravosodne policiste, temveč za poskus organizacije bega.

Potrdil pa je določeno stopnjo tesnobe in strahu, ki se je po včerajšnjem medijskem poročanju naselila med pravosodne policiste. "Tudi sam sem bil presenečen nad to objavo," je dejal.

Policisti so včeraj zaključili večmesečno kriminalistično preiskavo

Že prej so več podrobnosti o zadevi razkrili kriminalisti. Pred novinarje je stopil direktor uprave kriminalistične policije Matjaž Jerkič, ki je potrdil, da so včeraj zaključili večmesečno kriminalistično preiskavo zoper člane dobro organizirane mednarodne kriminalistične združbe. Ob tem so tri hišne preiskave izvedli na območju Ljubljane, še eno pa v mariborskem zaporu v celici pripornika. Gre seveda za Cezarja, česar pa kriminalisti ne morejo uradno potrditi. V okviru hišnih preiskav so aretirali štiri osebe, ki se trenutno nahajajo v policijskem pridržanju.

Matjaž Jerkič
Sa. R.
Direktor uprave kriminalistične policije Matjaž Jerkič.

Zasegli so tudi manjšo količino droge in več komunikacijskih sredstev, pri čemer je bila ključna ugotovitev ta, da je združbo iz zapora vodil Cezar. S pajdaši so komunicirali s pomočjo kriptiranih aplikacij, vse dejavnosti pa je iz celice usmerjal pripornik. Precej bolj skrb vzbujajoče je dejstvo, da so kriminalisti obenem ugotovili, da je Cezar načrtoval pobeg iz zapora. In sicer so v komunikaciji s pajdaši na prostosti preigravali možnosti, kako bi pobeg organizirali. Po navedbah Jerkiča je bila ena od možnosti rezanje zaporniških rešetk na oknu, druga pa uporaba raketometa. Šlo je torej za pogovore o oblikah, kako bi Cezarja lahko rešili, do česar seveda ni prišlo, saj so jim organi pregona pravočasno stopili na prste. Jerkič je ob tem poudaril, da se lopovi niso dogovarjali, kako bi izvedli napad na zapor in osebje, temveč o možnosti, da bi z raketometom v steno naredili odprtino, skozi katero bi lahko Cezar nato pobegnil.

Četverico, ki so jo aretirali včeraj, bodo kazensko ovadili, dodatne kazenske ovadbe pa bo seveda deležen tudi organizator akcije Cezar.

Z raketometom

Spomnimo, bosanski portal Istraga je včeraj poročal, da naj bi Muzaferović napad na zapor usmerjal preko telefona, ki ga je imel pri sebi v celici. Svojim sodelavcem naj bi naročil, naj s protitankovskim raketometom tipa zolja prebijejo stene zapora in na paznike streljajo z avtomatskim orožjem. Mobilni telefon naj bi policisti našli med preiskavo zapornikove celice.

Na Policijski upravi Ljubljana so včeraj za Svet24 potrdili, da v zvezi s preprečenim napadom potekajo hišne preiskave. Domnevno na območju Domžal. 

Zapornik naj bi za komunikacijo s člani hudodelske združbe uporabljal aplikacij Olvid. Potem, ko ga policisti priprejo, naj bi Muzaferović še naprej iz zapora organiziral kriminalne akcije. Na aplikaciji je bil dosegljiv po 15. uri, ko je bil nadzor v zaporu zmanjšan, piše portal. Svet24 še čaka komentar uprave za izvrševanje kazenskih sankcij.

Sindikati zaskrbljeni zaradi pomanjkanja pravosodnih policistov

Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk je na ministrico za pravosodje Andrejo Katič in direktorja Peršeta naslovil pismo, v katerem ju je pozval k ukrepanju. Na Verka so se namreč obrnili zaskrbljeni pravosodni policisti.

Verk je v pismu med drugim zatrdil, da niso odredili dodatnega varovanja zapora in nobenih posebnih ukrepov. Opozoril je tudi na pomanjkanje in preobremenjenost pravosodnih policistov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.