Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zaradi pomorov čebel prepoved uporabe spornega semena koruze


dolenjski-list
STA
28. 4. 2011, 18.35
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

pomorjene_cebele_splet.jpg

##IMAGE-3470434##

V Pomurju je bilo zabeleženih že 23 lokacij pomorov čebel. Glede na sedem izvidov čebel je najverjetnejši vzrok za pomore kemična substanca klotianidin na semenu koruze. Med prvimi ukrepi so začasna prepoved semena z neonikotinoidi, omejitev uporabe insekticida biscay in povečanje vzorčenja v panjih, je danes dejal kmetijski minister Dejan Židan.

V Pomurju se nahaja 16.000 čebeljih družin, od tega pa jih je bilo doslej prizadetih 2500. Da imajo težave, je sporočilo 45 od 600 tamkajšnjih čebelarjev. Kjer prihaja do zastrupitve čebel, je stopnja pomora 10 do 50-odstotna, je na današnji novinarski konferenci po sestanku s predstavniki vseh pristojnih služb in drugih organizacij v Ljubljani pojasnil Židan.

Opozoril je, da čebele nimajo samo gospodarske funkcije, temveč predstavljajo tudi pomemben indikator o tem, kaj se dogaja z naravo. Ministrstvo ima zato po njegovih besedah jasen cilj - odkriti vzrok in krivca za pomore ter slednjega tudi kaznovati. Če bo potrebno, bo ministrstvo spremenilo tudi zakonodajo.

Židan je ponovil, da je glede na sedem izvidov pomorjenih čebel najverjetnejši vzrok za njihov pomor kemična substanca klotianidin. Pri tem je opozoril, da danes pričakujejo tudi rezultate analize semen koruze, ki so jo poslali v nemške laboratorije. Tudi na ta način naj bi prišli do informacije, ali so bila semena pravilno obdelana ali ne.

Ker se držijo načela previdnosti, so na ministrstvu že sprejeli prve ukrepe. Gre za začasno prepoved uporabe semena, tretiranega z neonikotinoidi in registriranimi pripravki (čistopis uredbe naj bi bil v uradnem listu objavljen še danes), omejitev uporabe sredstva biscay za namene tretiranja oljne ogrščice v času cvetenja zaradi možnega sinergističnega delovanja z drugimi sredstvi ter povečanje vzorčenja tudi v čebeljih panjih, kjer ni zdravstvenih težav, da se ugotovi, kakšno je splošno stanje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.