Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Za oživitev propadlega Novolesa potrebujejo poroštvo države


STA, M. M.
5. 7. 2013, 15.05
Posodobljeno
28. 07. 2013 · 10:35
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

novoles.jpg
zadruga Novi Novoles, arhiv DL
Ustanovitelji zadruge Novi Novoles (Foto: zadruga Novi Novoles, arhiv DL)

Nekdanji zaposleni v Novolesu v stečaju in strateški partnerji so se, kot smo poročali, združili v delavsko zadrugo Novi Novoles in pripravili poslovni model, s katerim bi lahko delo dobilo do 130 ljudi. Načrtujejo letne prihodke v višini 6,4 milijona evrov. Za 740.000 evrov zagonskih sredstev so dogovorjeni z Delavsko hranilnico, potrebujejo le državno poroštvo.

V coni Novolesa, ki je od leta 2011 v stečaju, ostaja strojni in tehnološki potencial nadaljnje dodelave lesa in proizvodnje električne energije iz lesnih ostankov. Predsednik zadruge Novi Novoles Dušan Jovanovič je na današnji novinarski konferenci v organizaciji Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) v Ljubljani izpostavil, da bi lahko z razvojem tega potenciala ustanovili center, kot jih predvideva akcijski načrt za povečanje konkurenčnosti gozdno-lesne verige v Sloveniji do leta 2020 Les je lep.

vezane_plosce.jpg
zadruga Novi Novoles, arhiv DL
Prepričani so, da bi jim s proizvodnjo vezanih plošč uspelo, saj je ta že prej prinašala dobiček. (Foto: B.D.G., arhiv DL)

Zagotovil je, da imajo v neposredni bližini zadosti hlodovine, v zadrugo pa se je vključilo tudi Gozdno gospodarstvo Novo mesto. V začetku proizvodnje naj bi se osredotočili na proizvodnjo vezanega lesa, ki je že v prejšnjem Novolesu prinašal dobiček. Jovanovič je zagotovil, da že imajo trge in da se z bodočimi kupci že intenzivno pogovarjajo. Prodajali naj bi na trge EU, in sicer predvsem v Nemčijo.

Je pa izpostavil, da proizvodnja stoji že dobro leto, ter da potrebujejo sredstva za ponovno vzpostavitev delovanja strojev, za sanacijo poškodb, ki so nastale v tem času, ter za dokup manjkajoče opreme. Za to potrebujejo 742.000 evrov zagonskih sredstev. O tem znesku so se uspešno že dogovorili z Delavsko hranilnico, ki pa za odobritev potrebuje državno poroštvo.

Proizvodnja že septembra?

V zadrugi si prizadevajo, da bi proizvodnjo zagnali že septembra, najkasneje oktobra, saj bi v nasprotnem primeru morali počakati na prihodnje leto, zima pa bi lahko povzročila še večje poškodbe objektov.

Župan občine Straža Alojz Knafelj je prepričan, da bi država ta sredstva dobila nazaj v enem letu. Izpostavil je, da je treba na tem območju izkoristiti tradicijo, znanje in surovine ter infrastrukturo ter poudaril, da se je v občini po propadu Novolesa brezposelnost povešala s šest na 14 odstotkov.

Zadruga s strani ministrstev in vlade pričakuje, da bodo presegli administrativne ovire, ki se postavljajo na pot oživitve nekdanjega Novolesa. Kot je pojasnil Goran Lukić iz ZSSS, se pojavljajo predvsem zakonodajne ovire, zato so že bili v pogovorih z več državnimi sekretarji o spremembi zakona o podpornem okolju, ki bi zadrugam omogočil enakopraven pristop kot drugim deležnikom. Zakon bi po pričakovanjih in upanju tako zadruge kot ZSSS lahko po nujnem postopku spremenili še do parlamentarnih počitnic ali pa tik po njihovem zaključku.

Model delavske zadruge je po mnenju Lukića uporaben tudi za druge primere. Kot je pojasnil, so potencial že opazili v mariborski družbi MLM.

Poslovni model predvideva, da bo zadruga nadaljevala proizvodnjo iz družbe v stečaju z zagonom proizvodnje vezanega lesa in energetike. Proizvodni program sloni izključno na naročniški proizvodnji. Proizvedeno bo 8500 kubičnih metrov izdelkov vezanega lesa, za kar bo predelanih 25.000 kubičnih metrov hlodovine.

Septembra naj bi stekla proizvodnja in priprava furnirja, nekaj tednov kasneje pa še proizvodnja in predelava plošč.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.