Nov poklic psihoterapevta brez zadostne izobrazbe?
Zdravstvena stroka poziva vlado in DZ k ustavitvi predloga zakona o psihoterapiji, saj v zdravstvo uvaja nov poklic psihoterapevta brez zadostne izobrazbe.

Zdravniška zbornica, oddelki za psihologijo univerz in več društev bolnikov so vlado in DZ pozvali, naj ustavijo sprejemanje predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti, o katerem so poslanci danes opravili splošno razpravo. Na nasprotnem bregu pa so predstavniki več psihoterapevtskih združenj in zveza organizacij pacientov.
Nov poklic psihoterapevta brez zadostne izobrazbe?
Zbornica je v sporočilu za javnost danes opozorila, da je predlog strokovno nesprejemljiv, saj v zdravstvo uvaja nov poklic psihoterapevta brez zadostne izobrazbe. Menijo tudi, da predlog ne zahteva dovolj kliničnih izkušenj in odgovornosti ob morebitnem poslabšanju zdravstvenega stanja bolnika.
Sprašujejo se, kako bo psihoterapevt brez osnovnega medicinskega znanja lahko pomagal bolniku. "Vsako zniževanje meril strokovne usposobljenosti pomeni tveganje za zdravje in resno strokovno nazadovanje zdravstvenega sistema," menijo.
Odločevalce so še pozvali, naj oblikujejo novo strokovno delovno skupino, v katero bodo vključeni predstavniki razširjenih strokovnih kolegijev za psihiatrijo, pedopsihiatrijo, klinično psihologijo, družinsko medicino, pediatrijo, nevrologijo in druge v zdravstvu. Pozvali so jih tudi, naj pripravijo predlog zakona, ki bo dejansko uredil področje psihoterapije zunaj zdravstvenega sistema.
Razprava poslancev o predlogu zakona
Predlogu zakona, o katerem so danes na seji prvič razpravljali poslanci, nasprotujejo vsi ključni razširjeni strokovni kolegiji, ki so najvišji in avtonomni strokovni organ določene stroke, so poudarili v zbornici. To so med drugim kolegij za klinično psihologijo, psihiatrijo ter za otroško in mladostniško psihiatrijo.
Proti so tudi strokovne organizacije, med drugim Zbornica kliničnih psihologov, Združenje psihiatrov pri Slovenskem zdravniškem društvu, Združenje za otroško in mladostniško psihiatrijo in Združenje psihoterapevtov Slovenije. Predlog so zavrnili tudi centri za duševno zdravje.
Proti so tudi oddelki za psihologijo Univerze v Ljubljani, Univerze v Mariboru in Univerze na Primorskem, zavrnili pa so ga tudi v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu RS Soča in Onkološkem inštitutu Ljubljana. Nad predlogom zakona so zaskrbljeni tudi v nekaterih društvih bolnikov, ki opozarjajo na strokovno, kakovostno in varno psihološko obravnavo.
Cilj je večja dostopnost do psihoterapije
Z navedbami zdravstvene stroke pa se ne strinjajo v Zvezi organizacij pacientov ter uporabnikov zdravstvenih in socialno varstvenih storitev Slovenije in predstavniki več psihoterapevtskih združenj. Za sprejetje predloga zakona so med drugim v Slovenskem združenju za psihoterapijo in svetovanje, v Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo in v Združenju zakonskih in družinskih terapevtov Slovenije, so v torek opozorili v sporočilu za javnost.
Predlog zakona podpira tudi teološka fakulteta in Univerza Sigmunda Freuda Dunaj - podružnica Ljubljana in Nova univerza.
Cilj predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti je večja dostopnost do psihoterapije. Psihoterapijo umešča med zdravstveno dejavnost, določa pogoje za opravljanje tega novega poklica in uvaja zbornico, ki bi psihoterapevtom podeljevala licence. Do predloga zakona o psihoterapiji med prvo obravnavo so bili danes kritični v SDS, SD in poslanci iz vrst Demokratov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se