© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Gospodarstvo
Čas branja 2 min.

Ta podjetja iz vojne v Iranu kujejo milijardne dobičke


L.T.
9. 5. 2026, 13.15
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Medtem ko vojna v Iranu zvišuje stroške gospodinjstev, so podjetja v energetskem, bančnem in obrambnem sektorju v prvem četrtletju leta 2026 dosegla rekordne dobičke.

profimedia-1097500883.jpg
Profimedia
Tankerji in ladje pred losangeleškim pristaniščem.

Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.

Google logo
Svet24 logo

Nastavi

Negotovost zaradi konflikta in dejansko zaprtje Hormuške ožine sta povzročila strmo rast življenjskih stroškov ter obremenila proračune družin in vlad, poroča BBC.

Vendar pa so nekatera podjetja, katerih poslovanje postane bolj donosno v času vojne ali nestanovitnih cen energije, zabeležila izjemne poslovne rezultate.

Trgovci z gorivi štejejo milijarde

Skozi Hormuško ožino potuje približno petina svetovne nafte in plina, pošiljke pa so se konec februarja skoraj povsem ustavile. To je povzročilo pretrese na trgih, od katerih so imeli največ koristi evropski naftni velikani s svojimi trgovalnimi oddelki. Dobiček družbe BP se je v prvem četrtletju več kot podvojil na $2,94$ milijarde evrov, medtem ko je Shell poročal o $6,37$ milijarde evrov dobička. Francoski TotalEnergies je zabeležil skoraj tretjinsko rast na $4,97$ milijarde evrov.

Banke samo v prvem delu leta z rekordnimi dobički

Med konfliktom so svoje dobičke povečale tudi največje banke. Trgovalna veja banke JP Morgan je v prvih treh mesecih leta 2026 ustvarila rekordnih $10,67$ milijarde evrov prihodkov. Skupno je šest največjih ameriških bank v tem obdobju poročalo o $43,88$ milijarde evrov dobička.

Strateška investitorka Susannah Streeter je BBC pojasnila, da so banke profitirale zaradi povečanega povpraševanja po trgovanju, saj so vlagatelji hiteli opuščati tvegane naložbe. "Volatilnost, ki jo je sprožila vojna, je povzročila porporast trgovanja, saj so nekateri vlagatelji prodajali delnice zaradi strahu pred stopnjevanjem," je dodala Streeter.

Obnavljanje zalog orožja poganja obrambni sektor

Takojšnje koristi od konflikta ima tudi obrambni sektor. Višja analitičarka Emily Sawicz je za britanski medij izpostavila, da so vlade zaradi vojne prisiljene v obnovo zalog orožja in pospešeno vlaganje v sisteme zračne obrambe. "Konflikt je okrepil vrzeli v zmogljivostih zračne obrambe, kar je pospešilo naložbe v raketno obrambo, sisteme proti dronom in vojaško opremo po Evropi in ZDA," je dejala Sawicz. Največji obrambni izvajalci, kot so Lockheed Martin, Boeing in Northrop Grumman, so ob koncu prvega četrtletja zabeležili rekordne ravni naročil.

Hkrati je konflikt spodbudil zanimanje za obnovljive vire energije kot način za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv. Po besedah analitičarke Streeter so naložbe v obnovljive vire zdaj razumljene kot ključne za stabilnost in odpornost na šoke. Podjetja, kot so NextEra Energy, Vestas in Orsted, so poročala o rasti delnic in dobičkov. Tudi Trump doslej ni ustavil tega trenda, saj energetska kriza narekuje nujne premike na trgu.

Svet24

Prva stran dneva

Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.