© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Kmetijska zbornica opozarja
Čas branja 1 min.

Ogrožena letina: Slovenijo pesti ena najhujših suš zadnjih desetletij


Luka Tetičkovič
2. 7. 2025, 05.35
Posodobljeno
10:26
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Slovenijo je zajela izjemna suša, ki po podatkih Agencije za okolje (Arso) velja za eno najhujših v zadnjih desetletjih. Ogrožen je ves pridelek.

ocena sušnih razmer arso.jpg
ARSO

Zaradi pomanjkanja padavin in visokih temperatur, ki se bodo nadaljevale tudi v prihodnjih dneh, je ogrožena celotna kmetijska pridelava, od poljščin in vrtnin do trajnih nasadov.

Končna škoda bo znana šele ob žetvi in spravilu pridelkov, a v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije opozarjajo, da se bo stanje z vsakim dnem brez dežja le še slabšalo.

Fotosinteza nad 30 stopinjami neha delovati

Prizadete so vse poljščine, saj so se visoke temperature pojavile zelo kmalu in bodo močno vplivale na višino rasti pridelka, saj fotosinteza neha delovati, ko se živo srebro vzpne nad 30 stopinj Celzija.

Posledice suše se že kažejo na žitih, koruzi ter na posevkih deteljno-travne mešanice, trajnem travinju, trajnih nasadih ter vrtninah. Škoda na vrtninah se ugotavlja predvsem na posevkih, kjer se ne izvaja namakanja, pri tem pa so prisotni tudi ožigi rastlin, so poudarili v zbornici.

Ustavila se je tudi rast trav

Rast trav je povsem zastala. V kmetijski zbornici pričakujejo, da bodo posamezne vrste trav začele hitro prehajati v generativno razvojno gazo, kar bo imelo negativen vpliv na kakovost voluminozne krme. Pridelek zelinja bo nizek in slabe kakovosti ali pa ga sploh ne bo, predvidevajo.

KME20250701_AI3_2398.JPG
Bobo
Zalivanje poljščin

Sušo lahko kmetje ublažijo s povečevanjem humusa

Javna služba kmetijskega svetovanja redno spremlja razmere na terenu. Kmetom svetujejo naj z organskim in zelenim gnojenjem povečujejo humus v tleh. Ob tem naj tudi ustrezno kolobarijo in poskrbijo za stalno pokritost tal.

Poudarjajo tudi ustrezno izbiro kultur in sort, optimalno prehrano rastlin ter kakovostno obdelavo tal z večkratnim plitvim rahljanjem, strniščno obdelavo, razbijanjem plazine, globokih podrahljavanjem in konzervacijsko obdelavo tal.

V zapleveljenih posevkih naj bo plevel dosledno odstranjevan, obvezno naj valjajo vse posejane posevke takoj po setvi, v sadovnjakih in vinogradih pa svetujejo redno mulčenje ali košnjo v zatravljenih nasadih.

Priporočajo tudi škropljenje rastlin s protistresnimi pripravki na osnovi aminokislin ter dodajanje pripravkov s kalijem, saj ta uravnava vodni režim rastlin.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.