Slovenija: Lastniki gozdov se sprašujejo, ali so ti sploh še njihovi
Bo moral les v prihodnje ostati kar v gozdu?

Od predlagane evropske gozdarske strategije so si lastniki gozdov veliko obetali, zlasti na področju boja proti podnebnim spremembam. Prepričani so bili, da bo v dokumentu raba lesa spodbujena. A ni tako.
Prav nasprotno, ugotavljajo, da med prioritetami evropske gozdarske prihodnosti ni izboljšanja stanja v gozdovih in njihova večja odpornost na podnebne spremembe, ampak je gospodarjenje z gozdom celo omejeno. Strategija namreč predvideva celo opuščanje gospodarjenja z gozdovi in dodatno omejuje lastninske pravice.
Strategija mimo stanja na terenu
Predlagane dokumente so si podrobno pogledali na Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) in Zvezi lastnikov gozdov Slovenije. »Predvideno omejevanje gospodarjenja z gozdovi bo ustavilo razvoj gozdno-lesne panoge in zmanjšalo rabo lesa v izdelkih in stavbah, kar nikakor ni v skladu z evropskim zelenim dogovorom prehoda v zeleno gospodarstvo. Lastniki gozdov se zaradi pomanjkanja časa in zakonodajnih ovir že zdaj težko odločajo za saditev in izvajanje nege v gozdovih, nova gozdarska strategija jih bo dodatno odvrnila, da bi vlagali vanje. Ni namreč jasno, ali bo mogoče prirastel les sploh prodati ali pa ga bodo morali lastniki zaradi evropskih zahtev pustiti v gozdu. Strategija niti slučajno ni prilagojena stanju na terenu,« pravijo.
Ob tem poudarjajo, da je gozdarstvo edina panoga v Evropski uniji, ki ne spodbuja podnebnih sprememb, ampak »predeluje« ogljikov dioksid (CO2), ki ga proizvedejo ostale panoge. »Usmeritve nove gozdarske strategije so nevarne tudi glede varstva in ohranjanja gozdov. Gozdovi, s katerimi se ne gospodari, so ob podnebnih spremembah veliko bolj nestabilni in podvrženi škodljivcem, ujmam in požarom, zato je za dobro stanje gozdov nujno potrebno aktivno gospodarjenje.«
Nič bolje na nacionalni ravni
Niso pa nad strateškim dokumentom, ki bi moral biti temelj tudi za nacionalne strategije ravnanja z gozdovi, razočarani le slovenski lastniki, saj pripombe na pripravljavce letijo z vseh strani Evrope. Vse organizacije evropskih lastnikov gozdov so tudi podpisnice Dunajske deklaracije, v kateri sporočajo zaskrbljenost nad omenjeno strategijo. Označujejo jo kot nezadostno in neusklajeno, prav tako so po njihovem nedosledne in večkrat celo nasprotujoče si tudi usmeritve za uveljavitev zelenega dogovora.
Več gozdov, več lesa, a manj sečnje
Zahteve po reviziji
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se