Sadjarji: Ogroža jih zaprtje javnih zavodov in konkurenca iz Poljske
Ko so se jabolka v prvem valu epidemije lani spomladi kljub izrednim razmeram dobro prodajala, so sadjarji pričakovali, da bo podobno tudi z jesenskim pridelkom. A so se ušteli, saj je popolno zaprtje šol in vrtcev tudi pri njih terjalo svoj davek.

Pri enem od trgovcev, Sparu, so se te dni pohvalili, da so prijazno priskočili na pomoč brkinskim sadjarjem, ki se zaradi jesenskih ukrepov za zaustavitev širjenja koronavirusa in posledično otežene prodaje soočajo s polnimi hladilnicami kakovostnih jabolk. Zato so odkupili večjo količino brkinskih jabolk in s tem izkazali skrb za krepitev lokalne ponudbe, hkrati pa svojim kupcem ponudili slovensko sadje.
Odlična marketinška poteza
»Za to akcijo sicer nisem slišal in ne poznam podrobnosti, a gre gotovo za potezo, ki je sama po sebi pozitivna. Vendar sem hkrati prepričan, da je tu še najbolj v igri odlična marketinška poteza. Ni ga namreč trgovca, ki bi naredil karkoli, če se mu to ne bi tudi splačalo,« pravi Tomaž Toš iz Sadjarstva Toš v Vitomarcih, kjer obdelujejo 20 hektarjev sadovnjakov.
Lansko letino jabolk ocenjuje kot povprečno, manj pa je zadovoljen s prodajo. »Slabšo prodajo samo delno pripisujem koroni, ne pa tudi v celoti; pravzaprav ne vem natančno, kaj se dogaja. Morda je razlog tudi v tem, da so ljudem dvoriščne jablane dobro rodile in imajo svoje sadje, svoje pa naredi še konkurenca iz uvoza. Nisem človek, ki bi tarnal, trudimo se po najboljših močeh in še vedno smo vse prodali, zagotovo bomo tudi letos, to me ne skrbi, vprašanje je le, koliko bomo dobili za kilogram.«
(Pre)visoki standardi ali kaj drugega?
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se