Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

S konopljo do zaslužka - v Beli krajini bo več kot 30 pridelovalcev


Društvo za industrijske rastline Bele krajine
17. 4. 2015, 14.45
Posodobljeno
18. 04. 2015 · 13:38
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

z_konoplja.jpg
Vsebnost THC-ja pri industrijski konoplji je desetkrat manjša kot pri konoplji, s katero se je mogoče omamljati.
z_img_1621_14_1_000.jpg
Foto: arhiv DL

Pred dvema tednoma ustanovljeno Društvo za industrijske rastline Bele krajine šteje že blizu 100 članov iz vseh treh občin. Po začetni spodbudi poslanke DZ Violete Tomić, sicer Metličanke, so bili s pomočjo županj in župana in njihovih strokovnih služb pripravljeni trije množično obiskani izobraževalni dogodki o industrijski konoplji, tako da je ustanovitev društva na poslednjem dogodku v Semiču bila bolj ko ne samoumevna.

Kaj prinaša članstvo v društvu? O tem predsednik društva Boštjan Kočevar: »Začeli smo z 10 odstotnim popustom zaradi skupinske nabave semena pri pooblaščenem semenarju Hannabis d.o.o., in tako omogočili tudi dostavo semena. Z nasveti bomo pomagali pridelovalcem, po najboljših močeh poskrbeli za organizirano žetev in spravilo pridelka, in seveda pomagali pri iskanju kar najboljših kupcev za letošnji pridelek. Po prijavah sodeč bo zasejanih površin letos preko 20 ha, pridelovalcev pa preko 30.«

Belokranjske občine vidijo v obujanju pridelave industrijske konoplje, ki je pred pol stoletja bila razmeroma pogost posevek, priložnost za boljši prihodek na kmetijah in tudi za nova delovna mesta. Vse bolj se namreč uveljavljajo elementi za trajnostno gradnjo stavb iz konoplje, na primer izolacijske plošče in zidaki iz konopljinega betona – mešanice pezdirja, luščin od semena in apna. Ne nazadnje so tudi tekstilni izdelki iz konopljinih vlaken človeku in okolju bolj prijazni kot tisti iz vlaken iz nafte.

Društvo načrtuje, da se bo jeseni prijavilo na razpise za socialno podjetništvo – zadružništvo in spomladi 2016 na razpise iz sheme Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost v Programu razvoja podeželja 2014 – 2020.

Društvo je že in bo še dejavno na področju zakonodajne ureditve tako za industrijsko konopljo kot za konopljo kot človeku in okolju prijazno zelišče nasploh.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.