Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Reševanje gradbenika Gramiza ni uspelo


B. D. G.
16. 1. 2012, 13.05
Posodobljeno
09. 02. 2012 · 11:15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

gradbisve_milan.jpg
M. G., arhiv DL
Gradbišče v Sodražici. (Foto: M. G., arhiv DL)

Direktor Gradbenega podjetja Gramiz iz Kočevja Branko Oberč je danes sporočil, da je vodstvo družbe 11. januarja vložilo predlog za stečaj družbe. Čeprav si je vodstvo prizadevalo, da bi družbo saniralo že celo jesen in je ta čas opravilo več razgovorov z bankami in drugimi upniki, to podjetja ni ohranilo pri življenju, s tem pa so se zaprla tudi delovna mesta za nekaj manj kot 50 zaposlenih.

brane_oberc.jpg
M. G., arhiv DL
Brane Oberč. (Foto: M. L. S., arhiv DL)

Kot je naša novinarka Mojca Leskovšek-Svete pisala jeseni v tiskani izdaji Dolenjskega lista, je podjetje računalo na razumevanje in pomoč banke NLB. Takrat so v podjetju še trdili, da je Nova Ljubljanska banka, ki je bila največji financer družbe in obenem tudi največji financer 30 milijonov evrov vrednega projekta izgradnje stanovanjske soseske v Dolu pri Litiji, sprejela pozitiven sklep o predlogu za rešitev razmer v zvezi z omenjenim projektom.

"Banka je pokazala kooperativnost, kar je pomemben korak naprej. Do zdaj namreč za naše težave ni imela posluha. Žogica se tako seli na stran dobaviteljev. Predlagali smo namreč, da bo vsak moral nekaj odpisati," je v novembru povedal Oberč. Podjetje je v Dolu pri Litiji gradilo 13 dvonadstropnih blokov s 138 stanovanji in je zaradi neplačil kupcev imelo za 2,5 milijona evrov izgube. Gramiz je bil pri  NLB zadolžen za 17 milijonov evrov.

Ob sedanjem predlogu za stečaj Oberč še vedno "z več kot 50-odstotno gotovostjo" trdi, da so bili predlogi za sanacijo podjetja izvedljivi. "Banke bi v primeru sanacije utrpele bistveno manjšo izgubo, kot jo bodo v primeru stečaja. Nezavarovani dobavitelji in podizvajalci bi dobili v primeru sanacije poplačanih v povprečju več kot 50 odst. terjatev, delno v denarju in delno s konverzijo terjatev v kapital družbe, v stečaju pa bo poplačilo manj kot 10-odstotno," je sporočil direktor.

"Za Deželno banko Slovenije in Novo ljubljansko banko Gramizovi predlogi  niso bili sprejemljivi, nasprotne zahteve pa niso bile v celoti izvedljive," še pravijo v Gramizu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.