Pošta Slovenije: petina vseh paketov prihaja iz Kitajske
Priljubljenost kitajskih spletnih trgovcev narašča tudi pri nas. Glede na lansko leto je pošta beležila 15-odstotno rast paketnih storitev.

Čezmejna spletna prodaja predstavlja že skoraj 40 odstotkov vseh spletnih nakupov v Sloveniji, od tega jih v državo kar polovica pride kot paketi iz Kitajske, so Svet24 pojasnili na Pošti Slovenije.
Zaradi poslovne politike pošta ne razkriva, koliko carinskih postopkov zastopajo, neznana ostaja tudi številka, koliko paketov prihaja v državo. So pa pojasnili, da se večje število spletnih nakupov v zadnji četrtini leta odraža tudi v večji količini dostavljenih paketov.
Konkretne številke je Svet24podala finančna uprava, ki je lani obravnavala 221.218 carinskih deklaracij za pošiljke v vrednosti pod 150 evrov. Ob tem so potrdili podatek Pošte Slovenije, da je delež pošiljk iz Kitajske 20-odstoten.
Glede na lansko leto je pošta zabeležila 15-odstotno rast paketnih storitev, kar jo med evropskimi poštnimi operaterji uvršča v sam vrh. Število paketov se je sicer najbolj povečalo v času pandemije, odkar se rast paketnih pošiljk umirja, a rast spletne trgovine ostaja strukturni trend, ugotavljajo na Pošti Slovenije.
Promet s paketi se sicer najbolj poveča v obdobju črnega petka in spletnega ponedeljka, naraste pa tudi decembra, ko se nakupi povečajo zaradi številnih tematskih in sezonskih razprodaj ter božično-novoletnih praznikov.
Paketi pristanejo v tujini, nato jih prevzame pošta
Finančna uprava pojasnjuje, da kitajski trgovci večino pošiljk sprostijo v prosti promet v drugi državi članici EU, kjer so tudi carinjeni, šele nato so dostavljeni v Slovenijo. Na pošti dodajajo, da paketi v Slovenijo prihajajo preko različnih tovornih vozlišč. Iz Kitajske za pot potrebujejo približno teden dni, ko pa prispejo v državo, so dostavljeni naslednji dan.
Evropska komisija napoveduje evropsko carinsko agencijo
Podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič je prejšnji teden napovedal dajatev v višini dveh evrov na pakete v vrednosti pod 150 evrov. V sklopu reforme carinskih služb bo sledila tudi ustanovitev evropske carinske agencije.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se