Carinska vojna z Evropo: Trump cilja na avtomobilski in letalski sektor
Ameriški predsednik Donald Trump je sporočil, da bo uvedbo 50-odstotnih carin na uvoz iz EU preložil na 9. julij.

Trump je umaknil grožnjo, da bo nemudoma uvedel 50-odstotne carine na uvoz iz Evropske unije, kar daje več časa za pogajanja med Washingtonom in Brusljem.
Z gospodarskega vidika je za obe strani veliko na kocki. Združene države so bile leta 2024 največji izvozni partner EU, saj so predstavljale 20,6 odstotkov njenega izvoza, kažejo podatki Eurostata. Največji delež izvoza v ZDA so odtehtali zdravstveni in farmacevtski izdelki, sledila so motorna vozila ter letala in z njimi povezana oprema, kažejo podatki.
Trije največji izvozniki v Združene države so Nemčija, z izvozom v vrednosti 161 milijard evrov, Irska z 72 milijardami evrov in Italija s 65 milijardami evrov.
Čeprav je Trumpova administracija farmacevtske izdelke sprva izključila iz recipročnih carin, razglašenih ob "Dnevu osvoboditve", ni bilo takoj jasno, ali bodo izvzeti tudi v prihodnje.
Avtomobilska industrija
Države EU po ocenah svetovalnega podjetja AlixPartners v ZDA letno izvozijo okoli 750.000 vozil. To predstavlja približno 40 milijard evrov oziroma 14 odstotkov celotne proizvodnje avtomobilske industrije EU po obsegu ter 24 odstotkov po vrednosti, saj so večinoma izvožena premijska vozila.
Volkswagnova premijska znamka Audi nima proizvodnje v ZDA, vendar je družba napovedala, da bo tam letos začela proizvodnjo nekaterih najbolje prodajanih modelov.
Letala in oprema za letala
Francoski Airbus približno 12 odstotkov svojih letal dobavlja v ZDA, nekatera med njimi tam tudi sestavlja. Med največjimi dobavitelji za Airbus in Boeing je podjetje CFM International, največji svetovni proizvajalec letalskih motorjev po številu enot, v solastništvu francoskega Safrana in GE Aerospace.
Alkohol
Od približno 9 milijard evrov vrednih alkoholnih pijač, ki jih EU izvozi v ZDA, je bilo leta 2024 tja izvoženih za 2,9 milijarde evrov žganih pijač, kažejo podatki združenja SpiritsEurope.
Ameriška podjetja z žganimi pijačami so prisotna tudi v Evropi in v dobavni verigi te panoge, kar pomeni, da bi lahko carine ogrozile delovna mesta tudi zunaj EU, je SpiritsEurope marca povzel Reuters.
Carine bodo najbolj prizadele industrijo luksuza
Izvoz parfumov, eteričnih olj, kozmetike in toaletnih izdelkov je po podatkih UN Comtrade v ZDA leta 2024 dosegel 9,2 milijarde evrov. Od tega je francoski izvoz, npr. podjetja L'Oréal, predstavljal približno 2,5 milijarde evrov letno.
Francoska luksuzna industrija – največja na svetu – zaposluje več kot 600.000 ljudi, kažejo podatki francoskega ministrstva za gospodarstvo. Italija, ki proizvaja večino vrhunskega usnjenega blaga na svetu, je prav tako zelo izpostavljena.
Ta panoga ima namreč najbolj omejene možnosti za selitev proizvodnje v Združene države.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se