Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Metliški Romi proti nelegalni naselitvi Romov v Berečo vas


dolenjski-list
Besedilo in fotografije: M. Bezek-Jakše
29. 9. 2011, 20.15
Posodobljeno
30. 09. 2011 · 11:01
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

p1160944_1_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
p1160947_4_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
p1160946_3_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Danes je bil v Črnomlju sestanek o romski problematiki v Beli krajini, ki so se ga udeležili številni, ki so kakor koli povezani z življenjem Romov. Kot pa so na tiskovni konferenci po sestanku povedale črnomaljska županja Mojca Čemas Stjepanovič, metliška Renata Brunskole in semiška Polona Kambič, so pogrešali predstavnike z ministrstva za okolje in prostor ter z Urada za narodnosti.

Največ časa so porabili za razpravo o otroškem varstvu in osnovnem šolstvu romskih otrok. Iz romskih vrst je prišel predlog, da naj bi država uzakonila obvezno obiskovanje vrtca za romske otroke leto dni pred vstopom v osnovno šolo. Kar pa se tiče šolanja otrok, so pogosto težave s starši, ki se ne zavedajo dovolj, kako pomembno je pošiljanje otrok v šolo.

Burno je bilo pri točki, ki je obravnavala problem prijave stalnega prebivališča, saj se Romi naselijo tudi v črne gradnje, ki ne po velikosti ne po komunalni opremljenosti niso primerne za bivanje. Brunskoletova je kot pereč problem navedla 13-člansko družino, ki se je iz semiške občine nelegalno preselila v Berečo vas v metliško občino, in to v okrog 16 kvadratnih metrov veliko hišo. Ne le v Bereči vasi in KS Suhor, ampak tudi romska skupnost iz metliške občine močno nasprotuje tej nelegalni preselitvi in kot je dejala Brunskoletova, se boji, da ne bi prišlo do nasilja. Kambičeva je povedala, da v semiškem romskem naselju na Sovinku še vedno hranijo zemljišče za omenjeno družino.

Županje so poudarile, da niso vsi Romi slabi, a danes so govorili o problematičnih. Je pa bil tokratni sestanek pomemben korak naprej, saj imajo sedaj usmeritve, kje lahko kaj naredijo. Predvsem pa so zatrdile, da ne potrebujejo študij, ampak je pomembno zlasti konkretno delo na terenu.

kambic_romski_posvet.mp3

Polona Kambič: Premalo romskih otrok je v vrtcih


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.