Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Med strokovno ekskurzijo v Švici pristali v zaporu


M. M.
3. 11. 2014, 11.10
Posodobljeno
05. 12. 2014 · 11:47
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

svica.jpg
ZEK DPBK
Foto: ZEK DPBK

##IMAGE-3327108##

Iz Združenja za ekološko kmetovanje Dolenjske, Posavja in Bele krajine so sporočili, da so imeli septembra strokovno ekskurzijo v Švico. Udeležili so se je ekološki in nekateri konvencionalni kmetje iz cele Slovenije, vrtičkarji, štirje kmetijski svetovalci, predstavniki KŠ, občine in vsi, ki se na svojih področjih delovanja srečujejo z ekologijo, ter tisti, ki jih tovrstna tematika zanima.

Prvi dan so si ogledali ekološko kmetijo Biohof Widacher iz Maltersa, kjer živijo tri generacije. Obdelujejo dva hektarja travnikov in 6,50 ha njiv, posejanih z zelenjavo, nekaj tudi na pokritih površinah. Svoje proizvode prodajajo preko zelenih zabojčkov. Z leti so tehnologijo pridelave izpopolnjevali tako, da večino dela opravijo strojno. Gostje so si z zanimanjem ogledali posevke zelenjave in obsežen strojni park različnih priključkov za obdelavo zemlje, okopavanje vrtnin in strojno pobiranje.

V zaporih odprtega tipa Wauwilermoos so jim zaporniki postregli s kosilom, nato so si ogledali obsežno posestvo, na katerem pridelajo vse za samooskrbo. Ukvarjajo se s pridelavo zelenjave, rejo konj, govedi, pridelavo mleka. V lični trgovinici prodajajo svoje pridelke in pridelke iz sosednjih kmetij. Dan so zaključili v manjšem mestecu Baden. Po okusni ekološki večerji in nastanitvi v hostlu, so si ogledali še stari del mesta.

Drugi dan ekskurzije so začeli na inštitutu FIBLv Fricku, kjer so prisluhnili strokovnemu predavanju o pridelavi zelenjave na njihovem posestvu. Ukvarjajo se z raziskavami izključno na področju ekološkega kmetovanja, zelenjadarstva, sadjarstva, vinogradništva ipd. Ogledali so si nasad češenj, aronije, jabolk in pa vinograd. Pot so nadaljevali proti Dallikonu, kjer so si ogledali obrat Brüderhof, na katerem kmetujeta dve družini. Prva družina na poljih, zasajenih s korenjem, koruzo in drugo različno zelenjavo, v 7-letnim kolobarju prideluje zdrave in lepe ekološke pridelke. V velikem hlevu in še večjim izpustom za živali poskrbijo za udobje krav molznic, ki se večji del leta pasejo na bližnjih travnikih. Kakovostno mleko predelajo v različne izdelke in jih prodajo v domači trgovinici. Iz kravjega gnoja preko bioplinarne pridobivajo električno energijo za svoje potrebe in prodajo viškov. Imajo tudi kokoši nesnice in svojo prodajno ponudbo obogatijo s svežimi jajčki. Druga družina pa se ukvarja s pridelavo vrtnin v pokritih prostorih za prodajo preko zelenih zabojčkov.

»Z ogledi primerov dobre prakse ekološkega kmetovanja v Švici smo bili zelo zadovoljni. Švicarji namenijo velik poudarek obdelavi tal in kvalitetnemu semenskemu materialu, kar daje izredno lepe in kvalitetne ekološke pridelke. Imajo pa podobne podnebne razmere kot pri nas. Bili smo enotnega mnenja, da bi se dalo na področju ekološkega kmetovanja v Sloveniji marsikaj izboljšati, zato nas čaka še veliko dela na sami tehnologiji pridelave vrtnin, pa tudi na trženju lokalno pridelanih kmetijskih pridelkov, seveda s podporo strokovnjakov za ekološko kmetovanje. Na tem področju pa mora svoje narediti tudi država, kajti v Sloveniji imamo le enega ekološkega svetovalca in »tri polovične«, kar vsekakor ne zadostuje za nekaj manj kot 4000 ekoloških kmetij ter hitrejši razvoj ekološkega kmetovanja pri nas,« je dodala predsednica Združenja za ekološko kmetovanje Dolenjske, Posavja in Bele krajine Marija Marinček.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.