Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

LDS v Novem mestu o izzivih visokega šolstva


lokalno
27. 6. 2008, 00.00
Posodobljeno
19:02
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

lds_20.jpg
Katarina Kresal

##IMAGE-2230122##

LDS je danes v Novem mestu v sklopu predstavitev programa in kandidatov priredila pogovor o izzivih visokega šolstva in družbe znanja. Na prireditvi so spregovorili predsednica LDS Katarina Kresal, predsednica eldeesovega odbora za znanost in razvoj Lucija Čok ter predsednik mestnega odbora LDS Novo mesto Boris Dular.

Kot je za STA povedala Kresalova, so v Novem mestu govorili, s katerimi ukrepi želi LDS hitreje vzpostaviti družbo znanja, kar je ena izmed osnov strankinega programa. Znanje je vrednota, ki jo po njenih besedah v LDS postavljajo zelo visoko. Znanja namreč ne omejujejo zgolj na eno poglavje programa, temveč se po Kresalovi kot rdeča nit vleče skozi celoten strankin program.

"Da bi bili konkurenčni, moramo v Sloveniji več ustvariti. Da bi to dosegli, pa je potrebno biti inovativen, imeti je potrebno znanje in dobre ideje, v državi pa je potrebno dvigniti raven znanja," je še povedala Kresalova.

Po besedah Lucije Čok je temeljno izhodišče za pridobivanje znanja kakovostno visoko šolstvo, zato je nujno omogočiti boljše srednje šolstvo in univerze, tudi s konkurenčnostjo.

LDS kakovostnem zasebnemu šolstvu ne ugovarja, povezovanje med visokim šolstvom in znanostjo, predvsem z raziskovanjem v gospodarstvu, pa je po njeni oceni prešibko. Po njenem je nujna vzpostavitev konzorcijev in tehnoloških izhodišč predvsem na Dolenjskem, kjer so na področju farmacije postavljali prve zarodke. Na Dolenjskem bi po Čokovi lahko prišlo do sinergije med visokim šolstvom in gospodarstvom, ki bi pripeljala do dolenjske univerze.

Znanje, ki prihaja z univerz, bi se moralo po njenem usmerjati v dodano vrednost, da Slovenija vendarle doseže nekaj več. "Slovenci od Žige Zoisa naprej gradimo na domačih intelektualnih zmožnostih, do nazadovanja pa je prišlo, ker se zmanjšujejo sredstva na področju znanosti. Ta ne dosegajo celo inflacije. Če Slovenije ne bo začutila, da je njena potencialna prednost v visokem šolstvu, bo še naprej nazadovala," je poudarila Čokova.

Kot je za STA pojasnil Boris Dular, je pogovor sodil v sklop predstavitev posameznih programskih sklopov LDS po Sloveniji, ker je v Novem mestu močno prisotna pobuda za ustanovitev univerze, pa so pogovor posvetili visokemu šolstvu.

V Novem mestu je trenutno prisotnih več različnih pogledov na ustanovitev univerze, ki jih je po Dularju potrebno poenotiti in spraviti na skupni imenovalec ter s tem ustvariti pogoje za ustanovite kakovostnega kampusa. Potrebno je pridobiti kakovostne programe in profesorje, najprej pa zagotoviti prostorske pogoje. Če visoko šolstvo ne bo kakovostno, bomo v Sloveniji dobili množico šol, ki ne bodo ustvarjale, temveč le izdajale potrdila, ki bodo imela v praksi majhno težo," je še dejal Dular.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.