© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Socialni dialog
Čas branja 2 min.

ESS: obrambni izdatki ne smejo ogroziti socialne države


L.T.
4. 7. 2025, 16.52
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) enotno nastopili proti nejasnostim glede povišanja obrambnih izdatkov. Zahtevajo sklenitev zavezujočega družbenega dogovora.

patria.JPG
Bor Slana / Bobo
Fotografija je simbolična.

Ta naj bi zagotovil, da povečano financiranje obrambe ne bo bremenilo socialne države ali gospodarstva. Veliko podpore je bil deležen tudi predlog zakona o lastniški zadrugi delavcev in pravilnik, s katerim želijo zaščititi delavce med delom na vročini.

Po burni razpravi o zavezah, sprejetih na vrhu Nata, so tako sindikati kot delodajalci izrazili globoko zaskrbljenost in razočaranje nad vladno nepripravljenostjo.

Branimir Štrukelj je v imenu Konfederacije sindikatov javnega sektorja opozoril na zmedo glede ciljev – ali gre za tri ali pet odstotkov BDP – in poudaril, da tako ekstremni dvigi ne morejo ostati brez posledic. "Skrbi nas, kako bo to vplivalo na sredstva za socialo, javno izobraževanje, pokojnine ali plače v javnem sektorju," je dejal. Dodal je, da so se pri pokojninski reformi borili za vsak cent, tukaj pa "milijarde letijo skozi prste".

Kritičen je bil tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko: "Resnična varnost državljanov temelji na dostopnem javnem zdravstvu, kakovostnem izobraževanju in dostojnih pokojninah, ne na militarizaciji."

Sindikalista sta poudarila, da verbalnim zagotovilom vlade ne zaupajo, zato je bil na ESS soglasno sprejet sklep s pozivom k sklenitvi družbenega dogovora, ki bi zaščitil socialne standarde.

Miro Smrekar je v imenu delodajalcev od vlade zahteval transparentnost in opozoril, da se zaradi oboroževanja ne sme povečati obremenitev gospodarstva.

Minister za delo Luka Mesec je zatrdil, da koalicijski vrh ostaja znotraj resolucije, ki do leta 2030 predvideva največ 2 odstotka BDP za obrambo in en odstotek za dvojno rabo, ter podprl idejo o družbenem dogovoru.

Zelena luč za lastniške zadruge delavcev

ESS je pokazal tudi visoko stopnjo soglasja pri predlogu zakona o lastniški zadrugi delavcev. Gre za nov model, ki bi zaposlenim omogočil lažji vstop v lastništvo podjetij, v katerih delajo. Mesec je poudaril, da gre za zakon, ki ga pripravljajo že več let in s katerim bo Slovenija med prvimi v EU. "Podjetja v lasti zaposlenih so bolj stabilna, prinašajo boljše plače in so bolj odgovorna do okolja," je dejal.

Predlog so podprli tako sindikati kot delodajalci. Štrukelj je pozval k izkoristku priložnosti za sprejem zakona, ki je "dober tako za zaposlene kot za delodajalce", medtem ko je Smrekar poudaril, da gre za dobrodošlo dodatno možnost pri nasledstvu, zlasti v družinskih podjetjih. Zakon naj bi bil na ESS korespondenčno potrjen do sredine meseca.

Delavcem želijo zagotoviti počitek na hladnem

Pomembna tema razprave je bil tudi nov pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih, ki naslavlja vse pogostejše vročinske vale. Mesec je poudaril nujnost ukrepanja v luči podnebnih sprememb. "Številni ljudje delajo na soncu, nad 30 stopinj Celzija, na gradbiščih, skrbijo za ceste, kosijo travo. Vsako leto na tisoče ljudi umre zaradi vročinskih valov, mnogi med njimi pri delu," je opozoril.

Pravilnik, o katerem se socialni partnerji usklajujejo že več mesecev, predvideva konkretne ukrepe za zaščito delavcev, ki delajo na prostem. Po predlogu bi bili delavci vsaki dve do tri ure upravičeni do 15-minutnega počitka v ohlajenem prostoru, delodajalec pa bi jim moral zagotoviti hladen napitek. S tem bi po besedah Mesca bistveno zmanjšali zdravstvena tveganja in delovnopravno zakonodajo prilagodili novim vremenskim razmeram.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.