Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kmetje že zapirajo hleve


Senka Dreu
7. 12. 2020, 22.21
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Čeprav je država za pomoč prebivalcem in gospodarstvu, tudi kmetijstvu, z dosedanjimi šestimi protikoronskimi paketi pomoči, v pripravi pa je že sedmi, zagotovila milijone evrov, ti očitno ne dosežejo tistih, ki so jim namenjeni. Tudi kmetje obupujejo, saj so razmere iz dneva v dan slabše, odkupne cene mesa pa celo na Hrvaškem, Poljskem, Češkem in v Romuniji višje kot pri nas, kar se še ni zgodilo.

1607347323_sd-Zveglič.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

O njihovih težavah je spregovoril tudi novoizvoljeni predsednik krovne kmetijske organizacije Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič.

Govedina draga samo za kupca

Spomnimo, da so odkupne cene govejega mesa padle že aprila in se po več kot pol leta še vedno niso dvignile. Žveglič opozarja, da cene govedine na evropskem trgu niso padle tako močno kot v Sloveniji, poleg tega tam ostajajo stabilne.« Žal pri nas glede na statistične podatke uvozimo zelo velike količine govejega mesa, veliko več, kot ga priredimo sami. A obseg odkupa se ni bistveno zmanjšal, je pa moteče dejstvo, da so se dvignile cene v maloprodaji, za razliko od odkupnih cen za kmeta.«

Poglejmo si številke. Cena v kategoriji bikov, starih od 12 do 24 mesecev, je močno padla v prvem valu epidemije, torej v marcu in aprilu, in sicer s 341 na nekaj manj kot 300 evrov za sto kilogramov klavnega trupa. Proti koncu leta se je ta cena nekoliko stabilizirala, in sicer na 312 evrov, medtem ko v Evropski uniji znaša skoraj 354 evrov. Slovenski pitanci so torej v primerjavi z EU povprečjem pri sto kilogramih klavnega trupa vredni skoraj 42 evrov manj. »Po podatkih Evropske komisije so cene govejega mesa od avgusta dalje stabilne in so se v zadnjem obdobju že rahlo dvignile, občutno pa so se znižale cene trupov krav. Prav tako se v EU od avgusta dalje povečal zakol živali, ki so mlajše od osem mesecev, medtem ko v Sloveniji v zadnjih dveh tednih beležimo porast zakola krav in telic, kar je dolgoročno zaskrbljujoče,« je prepričan Žveglič.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.