Kmetje za javno svetovalno službo prispevajo veliko denarja
Trenutno kmetijsko ministrstvo za financiranje kmetijske svetovalne službe zagotavlja denar le za 56,2 % ur dela, 11,5 % ur financirajo uporabniki ob vnosu zbirnih vlog (javna služba, ki jo plača uporabnik), denar za pokritje 32,3 % ur pa morajo zavodi pridobiti na drugih tržnih aktivnostih.

»Na vseh kmetijsko-gozdarskih zavodih je sredstev za izvajanje del javne službe kmetijskega svetovanja za predviden obseg dela premalo. Iz razprave na posvetu je bilo razbrati, da je delež javnih sredstev prenizek za pričakovano delovanje javne službe kmetijskega svetovanja. Predstavniki kmetijskega ministrstva so izrazili pripravljenost za povečanje proračunskih finančnih sredstev za delovanje javne službe kmetijskega svetovanja,« so povedali na zbornici.
Že pred posvetom pa smo se o vlogi javne službe kmetijskega svetovanja pogovarjali z direktorjem ptujskega kmetijskega zavoda Andrejem Reberniškom. Na naše vprašanje, kaj kmetje brezplačno prejmejo v okviru javne službe, je odgovoril: »To je tako, kot bi vprašali učenca, kaj dobi od šole. To je znanje, ki pa je nemerljiva stvar. Vem, da je to težko razumeti, vendar je vsaka uspešna kmetija dobila osnovno znanje pri nas. Novosti iz fakultet apliciramo v okolje. To je največje bogastvo, čeprav morda kdo tega ne razume.«
Le nekaj več kot polovico denarja za javno službo prispeva ministrstvo
Služba je finančno in materialno izčrpana
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se