Kljub astronomsko visokim cenam že primanjkuje gnojil
Astronomsko visoke cene gnojil, te so se namreč od pomladi najmanj podvojile in celo potrojile, so posledica dogajanja na globalnem trgu ter podražitve energentov, zlasti zemeljskega plina, od katerega je odvisna predvsem proizvodnja dušičnih gnojil.

Hrvaška tovarna stoji
»Naše želje gredo v smer, da se bodo trenutne kaotične razmere na svetovnem trgu umirile, cene in zaloge gnojil pa do pomladi vsaj malo stabilizirale. Kajti v nasprotnem primeru me je groza ob misli, kaj bodo tako visoke cene pomenile za prehransko varnost. Če bo namreč ostalo, kot je, oziroma se bo reprodukcijski material še dražil, se bodo drastično dvignile tudi cene hrane,« opozarja Andrej Rebernišek, direktor ptujskega KGZ. »Upamo tudi na skorajšnji ponovni zagon tovarne Petrokemije v Kutini na Hrvaškem, iz katere v Sloveniji dobivamo glavnino mineralnih gnojil.«
Se je pa tudi na primeru gnojil znova izkazalo, kako šibki smo, kadar smo odvisni od tujine. »Že epidemija nas je naučila, da živi družba, ki misli, da lahko vse dobi v trenutku, in to iz najbolj oddaljenih točk sveta, pa naj gre za Kitajsko, Indijo ali ZDA, v veliki zmoti. Tu bo treba spremeniti miselnost in bolj kot na globalno staviti na lastno proizvodnjo,« je prepričan Rebernišek.
Za spomladansko dognojevanje mineralnih gnojil verjetno ne bo
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se