Izplačila škod po pozebi: Brez pomoči bi sadjarstvo zastalo
Kmetijsko ministrstvo oziroma agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je aprila sadjarjem in podjetnikom s tega področja nakazala plačila za pomoč po lanski katastrofalni pozebi v skupni vrednosti 5,5 milijona evrov. Nekateri so z izplačili zadovoljni, spet drugi so že napisali pritožbe.

Dve leti zapored je spomladanska zmrzal sadjarjem in vinogradnikom vzela pridelek. Medtem ko sta sneg in mraz leta 2016 povzročila za nekaj več kot 44 milijonov evrov škode, je bila ta lani višja za dobra dva milijona evrov. A ni bila samo višina škode, ki je lani dotolkla sadjarje in vinogradnike, temveč dejstvo, da so dve leti zapored ostali brez letine.
Da bi lažje prebrodili lansko aprilsko katastrofo, ki je opustošila nasade in povzročila za 46,8 milijona evrov škode, je agencija tudi letos namenila sredstva za izplačilo pomoči po lanski pozebi, in sicer 1.245 upravičenim vlagateljem v skupni vrednosti 5,5 milijona evrov, 267 odločb pa je zavrnila zaradi neizpolnjevanja predpisanih pogojev. Poleg zgoraj navedenih 1.245 upravičenih vlog je v obdelavi še 51 vlog, ki se dodatno preverjajo, tako da bo skupna višina pomoči znašala do 5,77 milijona evrov (lani je bila pomoč izplačana v višini 3,5 milijona evrov). Odškodnina naj bi bila izplačana za 3.370 ha sadovnjakov in vinogradov. Povprečno izplačilo na hektar je 1.645 evrov, povprečno izplačilo na upravičeno kmetijsko gospodarstvo pa 4.417 evrov.
So podjetja prejela več pomoči na hektar?
Zakaj je podjetje Eurosad prejelo več kot milijon evrov pomoči
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se