Gradbeništvo in avtomobilska industrija na udaru: stečajev podjetij bo še več
Po podatkih statističnega urada je bilo pri nas za 25 odstotkov manj stečajev podjetij, globalno pa je slika pri plačilni nesposobnosti vse prej kot rožnata. Trgovinska vojna vnaša v gospodarstvo dodaten nemir.

V sedanjem gospodarskem okolju se podjetja srečujejo z različnimi izzivi, od pomanjkanja delovne sile do vse dražjih materialov in storitev, davkov in dajatev, da o cenah energije niti ne izgubljamo besed.
Podjetja v tem zahtevnem okolju preživijo vse težje. Plačilna nesposobnost kot eden od pokazateljev finančne kondicije podjetja postaja vse večja ovira, posebej pa so s stečaji prizadeti gradbeništvo ter avtomobilska in kovinska industrija.
Po podatkih družbe Allianz Trade naj bi se trend povečanega števila stečajev nadaljeval tudi letos, lani je bilo namreč za deset odstotkov več stečajev kot leta 2023. Letos pričakujejo rast števila stečajev v višini šestih odstotkov, šele naslednje leto pa pričakujejo umirjanje trenda s tremi odstotki povečanja.
Slovenska podjetja še kar dobro
A številke razkrivajo še kaj drugega. V primerjavi z globalnimi trendi gre slovenskim podjetjem za zdaj dobro, a se tudi pri nas kar nekaj panogam ne obetajo najboljši časi. Po podatkih statističnega urada je bilo najbolj na udaru gradbeništvo, četrtletno se je število najbolj zmanjšalo, in sicer za skoraj 10 odstotkov.
»Šibkejše gospodarstvo v evrskem območju, zlasti v Nemčiji, in upadanje povpraševanja letos nadaljujeta pritisk na slovenska podjetja,« je dejal Michael Kolb iz Allianza.
Kot omenjeno, je val plačilne nesposobnosti najbolj prizadel gradbeništvo, a to ni edina panoga, ki trenutno trpi zaradi pritiskov na trgu. Gradbeništvu sledita industrija avtomobilov in celotna kovinska industrija. »V Sloveniji je največja verjetnost, da bodo šla v stečaj mala podjetja, obenem pa gre v stečaj le malo velikih, sistemsko pomembnih podjetij. V prihodnje se bodo podjetja vse bolj osredotočala na prestrukturiranje,« je še prepričan Kolb.

Trgovinski konflikti bi lahko povečali število stečajev
K umirjanju pa ne prispevajo konflikti na različnih koncih sveta, enega večjih vplivov ima še vedno vojna v Ukrajini, predsednik ZDA Donald Trump pa vedno znova zaostruje retoriko glede carin in sodelovanja z različnimi državami. Hote ali nehote vnaša veliko nemira; zdaj se je zganila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in napovedala, da si Evropa v primeru uvedbe višjih carin s strani ZDA želi doseči rešitev s pogajanji, »vendar bomo po potrebi zaščitili svoje interese«.
Taka globalna trgovinska vojna pa bi lahko razmere pri nas le še poslabšala. »Če se bodo carinski in trgovinski konflikti zaostrili, bomo morali napoved plačilne nezmožnosti zvišati za eno odstotno točko,« opozarja Michael Kolb, »poslovno okolje je bilo le redko tako kompleksno in nestanovitno. Podjetja morajo biti zato previdna.«

Sosede Slovenije imajo velike težave
Za Italijo tako strokovnjaki napovedujejo 17-odstotno povečanje plačilne nezmožnosti, sledita ji Nemčija z desetimi odstotki in Češka s petimi odstotki. »Gospodarska negotovost ostaja na visoki ravni po vsej EU, podjetja pa se morajo bolj osredotočiti na izboljšanje odpornosti in prilagodljivosti, da bi se spopadla z naraščajočim številom stečajev,« pojasnjuje Michael Kolb.
Najbolj prizadete države, kjer se bo število stečajev najbolj povečalo, pa v prihodnje ostajajo Rusija (24 odstotkov), Turčija (20 odstotkov), Brazilija (13 odstotkov) in ZDA (11 odstotkov). Na Madžarskem se je število stečajev močno zmanjšalo, za 23 odstotkov. Dogajanje ima resne posledice tudi na trgu dela. Po vsem svetu je neposredno ogroženih približno 2,3 milijona delovnih mest, kar je 120.000 več kot prejšnje leto, zlasti v Zahodni Evropi.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se