Odpovedi letov: kar 85-odstotkov potnikov bi ostalo brez odškodnine
V Bruslju že dlje časa poteka razprava o spremembah pravil na področju varstva potrošnikov pri odpovedi in zamudah letov. Trenutni predlog je po opozorilih združenj potrošnikov močno nagnjen na stran letalskih družb.

Letalski prevozniki v Evropi uživajo visoko stopnjo varstva potrošnikov, morda najvišjo na svetu, a v Bruslju že več kot desetletje poteka goreča razprava o spremembah zakonodaje, ki ne bi bile v korist potrošnika. Trenutno veljavna uredba o določitvi skupnih pravil glede odškodnine in pomoči potnikom v primerih zavrnitve vkrcanja, odpovedi ali velike zamude letov, poznana tudi kot uredba EU261, je bila sprejeta že davnega leta 2004, o spremembah pa bolj potihoma v resnici razpravljajo že vse od leta 2013, a je v zadnjem obdobju po pritisku letalskih družb in raznih lobistov zadeva znova pritegnila pozornost javnosti.
Ena od večjih sprememb na škodo potrošnikov se obeta na področju odškodnin v primeru odpovedi in zamud njihovih letov. V skladu s trenutnimi pravili morajo potniki, da lahko uveljavljajo pravice iz uredbe EU261, na svojo destinacijo prispeti z najmanj triurno zamudo. V primeru odpovedi leta in posledično uspešne pritožbe si lahko priborijo od 250 do 600 evrov odškodnine. V skladu z novim predlogom, za katerega navija zlasti Poljska, ki trenutno predseduje Svetu Evropske unije, bi se ta čas podaljšal na najmanj pet ur. Kot opozarjajo v številnih evropskih združenjih potrošnikov, bi imela ta sprememba precej negativne posledice za potrošnike.
Prizadelo bi 85-odstotkov potnikov
Kot je za Euronews opozoril Steven Berger, pravni strokovnjak Evropske potrošniške organizacije (BEUC), Evropska komisija predlaga podaljšanje zadevnega roka na »pet, devet ali 12 ur, odvisno od razdalje.« Po njegovih besedah bi se lahko v skladu z novimi pravili število odškodninskih zahtevkov izdatno zmanjšalo. Za odškodnino bi se lahko pod nosom obrisalo kar 85-odstotkov potnikov, ki bi bili sicer v skladu s trenutno veljavnimi pravili do nje upravičeni. Berger je s prstom pokazal še na sporno določilo. Dejal je, da predlog predvideva trimesečni rok za vložitev pritožbe, kar da je »precej prekratko.«
Vse navedeno vključuje predlog, ki ga je Evropska komisija pripravila že davnega leta 2013, zato organizacije in predstavniki civilne družbe opozarjajo, da je dokument zastarel in da ne ustreza več potrebam in zahtevam današnjega potnika. Letalske družbe, ki bi največ pridobile, na drugi strani menijo, da je predlog dobra osnova za nadaljnja pogajanja.
Razprava zaenkrat poteka na tehnični ravni, pri čemer želi Poljska do junija, ko se zaključi njeno šestmesečno predsedovanje Svetu Evropske unije, doseči opazen napredek.
EU261
Trenutno veljavna uredba sicer velja za vse lete, ki vzletijo z letališč v EU, ne glede na državo, v kateri ima sedež letalska družba, in vse lete, ki prispejo na letališča v EU, če gre za let letalske družbe iz EU. Ne velja pa za lete v EU letalskih družb s sedežem izven EU in lete v druge države z vmesnim postankom v EU. Obenem se odškodnine ne plačujejo v primeru odpovedi oziroma zamud letov, ki so posledica »izrednih okoliščin,« med katere se denimo štejejo ekstremne vremenske razmere, omejitve kontrole zračnega prometa, stavke, ki ne vključujejo osebja letalske družbe, in politična nestabilnost v posamezni državi.
Odpoved leta
Uredba med drugim določa, da so potniki, ki so ostali brez leta, ob še nekaterih drugih predpostavkah upravičeni do odškodnine, razen če:
- so o odpovedi obveščeni najmanj dva tedna pred odhodom po voznem redu; ali
- so o odpovedi obveščeni dva tedna do sedem dni pred odhodom po voznem redu in jim je ponujena sprememba poti, ki jim zagotavlja odhod največ dve uri pred odhodom po voznem redu in prihod v njihov končni namembni kraj manj kot štiri ure po prihodu po voznem redu; ali
- so o odpovedi obveščeni manj kot sedem dni pred odhodom po voznem redu in jim je ponujena sprememba poti, ki jim zagotavlja odhod največ eno uro pred odhodom po voznem redu in prihod v njihov končni namembni kraj manj kot dve uri po prihodu po voznem redu.
Dejanski letalski prevoznik ni obvezan plačati odškodnine, če lahko dokaže, da so za odpoved leta krive izredne razmere, ki se jim »ne bi bilo mogoče izogniti, tudi če bi bili sprejeti vsi ustrezni ukrepi.« Dokazno breme glede obveščanja potnikov o odpovedi leta in glede roka, v katerem je to storil, nosi dejanski letalski prevoznik.
Pravica do odškodnine
- 250 eurov za lete do vključno 1500 kilometrov;
- 400 eurov za vse lete znotraj Skupnosti nad 1500 kilometrov in za vse druge lete med 1500 in 3500 kilometri;
- 600 eurov za lete, ki niso zajeti v točkah (a) ali (b).
Za določitev oddaljenosti, ki jo je treba upoštevati, se šteje zadnji kraj, na katerega bo potnik zaradi zavrnitve vkrcanja ali odpovedi leta prispel z zamudo glede na predvideni vozni red letov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se