Ekološke kmetije v Halozah: Pri Galunovih že 30 let zbiralnica mleka
Ob obisku ekološke kmetije Milana Galuna v Stopercah je bil ravno čas malice. Kljub temu, da se z Milanom še nisva nikoli srečala v živo, me prijazno povabi k mizi in postreže z domačo govejo juho z rezanci in kosi govedine. Nekoliko presenečena sprejmem njegovo gostoljubnost. Na bližnjem divanu najin pogovor spremlja Milanova mama, prijetna gospa pri osemdesetih letih, ki pristavi za kavico. Med preizkušanjem klobas, ki jih na kmetiji izdelujejo sami, Milan pripoveduje o življenju in delu v teh krajih.

Tisto dopoldne je že bil na enem izmed strmih travnikov, nakosil travo, jo naložil in pripeljal domov. To opravilo ga čaka vsak dan, saj okoli hiše ni dovolj velikih travnatih površin, da bi se krave lahko nasitile. Včasih so jih sicer »gnali« kar po cesti do bližnjih pašnikov, kar pa danes zaradi gostote prometa ni več mogoče.
Milan je skupaj z ženo Darjo prevzel domačo kmetijo leta 2006, nato pa se je po devetih letih preusmeril v ekološko kmetovanje. »Ugotovili smo, da imamo premalo krav, da bi lahko dosegali neko masovno proizvodnjo, ki je značilna za konvencionalno kmetovanje, zato smo se odločili za ekološko. Tako za meso kot mleko dobimo nekaj več denarja, višje so tudi subvencije,« je povedal Milan.
Pri kmečkih opravilih pomagajo tudi otroci
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se