Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dravske elektrarne Maribor: Dobiček v primerjavi z 2016 prepolovljen


Mojca Zemljarič
10. 10. 2018, 21.45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Dolgotrajna suša v letu 2017 ni pestila samo kmetijske dejavnosti, temveč je vplivala tudi na poslovanje Dravskih elektrarn Maribor (DEM), enega največjih proizvajalcev električne energije v Sloveniji in vodilnega v državi v proizvodnji energije iz obnovljivih virov.

1539179203_mz_dem.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Zaradi nizke hidrologije proizvodnja v letu 2017 ni dajala želenih oziroma načrtovanih rezultatov. Čisti prihodki od prodaje so se v letu 2017 v primerjavi z letom 2016 znižali za 9,5 milijona evrov oziroma dobrih 14 odstotkov. Leta 2016 so znašali 65,5, lani 56 milijonov evrov. Prepolovil se je tudi ustvarjeni čisti dobiček. Leta 2016 so ga v DEM ustvarili 14,6 in lani 7,7 milijona evrov.

Proizvedli so 2.333 GWh električne energije, leto prej 2.846 GWh. Poleg pomanjkanja vode je na lanskoletno poslovanje vplivala tudi nižja cena prodaje električne energije. „Velja dodati, da četudi je bilo lansko leto hidrološko eno najslabših v zadnjem desetletju, je letos veliko bolje. Proizvodnja presega plan in kaže, da bo tako do konca koledarskega leta,“ so pojasnili v družbi. Za naložbe so lani namenili dobrih pet milijonov evrov, za vzdrževanje naprav in objektov pa blizu dva milijona evrov. Naložbene aktivnosti so izvajali tudi na objektu HE Formin: „Končana je izdelava trdnostne analize vgrajene strojne opreme, katere rezultati dajejo usmeritve za bodoči obseg rekonstrukcije. Izveden je razpis za izdelavo analize hidravličnih razmer dovodnega in odvodnega kanala, katere rezultati bodo podali odgovore na možnost povečanja pretoka in instalirane moči HE ob prenovi. Na osnovi izhodišč analiz, meritev in pregledov bomo izdelali idejne rešitve za rekonstrukcijo.“

DEM z osmimi velikimi hidroelektrarnami na reki Dravi, tremi malimi hidroelektrarnami in štirimi sončnimi elektrarnami proizvedejo približno četrtino električne energije v Sloveniji. Največ je proizvedeta HE Zlatoličje in HE Formin; prva je lani proizvedla 510 in druga 455 GWh.

Hidro potencial v Sloveniji izkoriščen manj kot 50-odstotno

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.