Denar za sodno palačo in računalnike je, za kmete ne
Več kot stokilometrski zastoji na avtocestah, prevrnjeni tovornjaki s sadjem in zelenjavo, hektolitri vina, ki se razlivajo po cestah … vzrok za pretresljive podobe pa razočarani kmetje, ki so jih posamezne politike držav pripeljale do roba. Kmetje stavkajo skorajda po celotni Evropi, najbolj glasno in odmevno seveda v Franciji. V Sloveniji se kmetje za zdaj še ne pripravljajo na marš proti Ljubljani, že nekaj časa pa kurijo kresove kot znak podpore drugim evropskim kmetom.

Ali se bo za zdaj nadzorovani protestni ogenj razširil tudi pri nas, je odvisno od pripravljenosti slovenske politike, da vendarle sliši zahteve kmetov, pravi predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved.
Vrag je odnesel šalo, kmetom je namreč ob nelojalni konkurenci, prenizkih odkupnih cenah in prestrogih okoljevarstvenih ukrepih prekipelo. Francoski kmetje glasno opozarjajo, da so premalo plačani za opravljeno delo, v očeh družbe in politike pa podcenjeni. Nemške kmete je na mestne ulice pognala še napoved glede odprave olajšav na dizelsko gorivo, na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Romuniji in Bolgariji se je "obup" kmetov in proizvajalcev okrepil predvsem zaradi nepravične konkurence iz Ukrajine.
Nekatere kmetije že pred izvršbami
Slovenski kmetje za zdaj ostajajo v pripravljenosti, čeprav se pritiski po protestnih akcijah na predsednika Sindikata kmetov Slovenije Antona Medveda vršijo tako iz Slovenije kot tujine.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se