Cirkulane: Občina z rešitvijo za grad, na potezi je kulturno ministrstvo
Grad Borl ostaja zaprt za javnost, kljub temu da se je lani končala delna obnova objekta. Zato si občina Cirkulane na vse načine prizadeva, da bi lahko čim prej sprejeli prve obiskovalce. Slednje bi v prvi fazi vabili na ogled prirodoslovne razstave in različne druge dogodke (poroke), v prihodnje pa tudi na kavico. Zavedajo se namreč pomembnosti gostinske ponudbe, ki je na gradu včasih že bila. Vse to pa bo mogoče šele takrat, ko bo Ministrstvo za kulturo, ki je lastnik objekta, izbralo upravljavca objekta.

Ker občina pogojev za to nima, prav tako ne Društvo za oživitev gradu Borl, so v lokalnem okolju poiskali drugo rešitev – ustanovitev Javnega zavoda, ki so ga poimenovali Bela Cirkulane. To sicer za občino Cirkulane pomeni, da bo morala v celoti prevzeti vse stroške, povezane z gradom. Prepričani so, da jim bo uspelo splavati, predvsem na račun tržne dejavnosti.
Kulturni minister še ne ve, komu bi dal grad v upravljanje
Na Ministrstvu za kulturo so mnenja, da je treba predati grad Borl v upravljanje. Na kakšen način in komu, pa še vedno ni znano. Blejski grad npr. ima v upravljanju tamkajšnji zavod za kulturo, upravljavec pa je lahko tudi zasebnik, kot je to v primeru gradu Turjak.
Kot je ob obisku gradu povedal minister Vasko Simoniti, bodo eno izmed omenjenih pravno-formalnih oblik izbrali tudi za grad Borl. Zanimivo je sicer, da minister ni jasno povedal, da bodo grad predali v upravljanje javnemu zavodu Bela, ki je že v ustanavljanju. Glede na to, da je še pred dvema dnevoma govoril o več možnih oblikah upravljanja z gradom (tudi v rokah zasebnika), ni povsem izključen niti dvom nekaterih, da ima Simoniti v mislih morda konkretnega zasebnika, ki bi mu (rad) predal upravljanje gradu z gostinsko ponudbo vred ...
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se