CeROD II z najsodobnejšo tehnologijo

##IMAGE-3342666##
Novomeška občina je danes na pobudo Civilne iniciative za čisto okolje in zdravo življenje skupaj z izbranimi izvajalci projekta CeROD II pripravila srečanje, na katerem so podrobno predstavili izgradnjo sodobnega regijskega centra za ravnanje z odpadki Dolenjske, Bele krajine in Posavja. Izvajalca projekta, ki je vreden nekaj več kot 25,5 milijona evrov, sta podjetji Riko in grški Helector s podizvajalci.
Obe podjetji, združeni v konzorcij, zagotavljata najsodobnejšo tehnologijo za odlaganje in predelavo odpadkov ter spoštovanje vseh okoljskih predpisov in zakonodaje, so sporočili iz podjetja Riko. Projekt je delno financiran iz evropskih skladov.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so izvajalci in upravljalci projekta danes odgovarjali na vprašanja predstavnikov Civilne iniciative in lokalnih skupnosti. Te pa so zanimali predvsem ekološki in tehnični vidiki predvidene tehnologije in rešitev, ki jih projekt prinaša v lokalno okolje.
Novomeški župan Alojzij Muhič je uvodoma povzel, zakaj so se lotili tako obsežnega projekta. »V skladu z nacionalnimi in evropskimi smernicami ravnanja z odpadki tudi na našem širšem področju potrebujemo dolgoročnejšo rešitev za naše odpadke, saj obstoječe kapacitete kmalu ne bodo več zadostovale. Z nadgradnjo CeROD bomo predelavo in odlaganje odpadkov za 160.000 prebivalcev rešili do leta 2042,« je povedal župan in dodal, da gre za 2. fazo nadgradnje projekta CeROD, v katerega je vključenih kar 15 občin. Izpostavil je glavne prednosti, ki jih projekt prinaša – zmanjšanje količine odloženih odpadkov, kakovostnejše čiščenje zraka ter zmanjšanje emisij in ne nazadnje tudi nov zagon lokalnemu gospodarstvu tako v času gradnje kot kasneje obratovanja, so navedli v sporočilu za javnost.
V imenu konzorcija Helector-Riko je Andrej Ivanc, vodja področja okoljevarstva v podjetju Riko, poudaril, da imata obe podjetji močne referenčne projekte, ki predstavljajo tudi zagotovilo, da bodo vsa dela izvedena strokovno. Izpostavil je, da celoten projekt obsega gradnjo objektov za mehansko-biološko obdelavo odpadkov (MBO) z zmogljivostjo 41.000 ton letno in infrastrukture za izrabo odlagališčenga plina za soproizvodnjo električne energije in toplote, vzpostavitev centralnega informacijskega sistema (CIS) ter zunanjo ureditev.
»Nadgradnja pomeni tudi prepolovitev količine odloženih odpadkov z dosedanjih 52.145 ton na 24.750 ton letno,« je dejal Ivanc. Konkretne koristi, ki jih projekt poleg zmanjšanja količine odpadkov prinaša prebivalcem, so še zmanjšanje vplivov na okolje, pridobivanje kakovostnega komposta, ponovna snovna in energetska izraba odpadkov ter odpiranje novih delovnih mest.
Markus Witzstrock, tehnični direktor podjetja Herhof, in Theofanis Tsilionis, vodja projektantskega tima za tehnologijo v podjetju Helector, sta prednosti načrtovane tehnologije predstavila s tehničnega vidika. Pravi je govoril o patentiranem sistemu za biostabilizacijo za čiščenje odpadnih vod in čiščenje zraka, drugi pa o procesu mehanske obdelave odpadkov.
Aleksandra Valenčak Likar, vodja projektov v podjetju E-NET, je predstavila potek spremembe okoljevarstvenega dovoljenja in poudarila, da za CeROD II ni potrebno pridobiti novo okoljevarstveno dovoljenja.
V razpravi se je največ vprašanj nanašalo na podrobnosti tehnološkega procesa biološke in mehanske obdelave odpadkov ter skladiščenje, na letne količine odloženih odpadkov, upoštevanje evropske in nacionalne okoljske zakonodaje glede izpustov in vplivov na okolje ter na ostanke odpadkov po obdelavi, so še med drugim zapisali v sporočilu za javnost.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se